Czy przeglądy drabin są obowiązkowe?

124

Zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy to priorytet dla niemalże każdej branży, a szczególnie tam, gdzie zadania na wysokości to codzienność. Regularnie wykonywany przegląd drabin stanowi podstawowy element polityki BHP – zapobiega wypadkom i daje poczucie kontroli nad własnym zdrowiem i życiem. Obowiązek sprawdzania stanu konstrukcji aluminiowych jest ściśle określony w przepisach, co podkreśla ich znaczenie nie tylko z perspektywy technicznej, ale również prawnej. Dowiedz się więcej z artykułu!

Wykonywanie przeglądu drabin – podstawa prawna

Obowiązek przeprowadzania regularnych kontroli drabin ma swoje fundamenty zarówno w przepisach krajowych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, jak i w normach międzynarodowych. Jest to nie tylko wymóg prawny, ale również kluczowy element polityki bezpieczeństwa każdego przedsiębiorstwa, które dąży do zapewnienia swoim pracownikom optymalnych warunków pracy.

Podstawę prawną dla przeglądów drabin stanowią przede wszystkim lokalne regulacje BHP. W Polsce zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy – przy użytkowaniu maszyn i innych urządzeń technicznych na stanowiskach pracy, każdy sprzęt musi być poddawany regularnym kontrolom i – w miarę konieczności – serwisowany, aby nie stanowił zagrożenia dla użytkowników. Drabiny, jako narzędzia umożliwiające wykonywanie zadań na wysokości, podlegają tym samym regulacjom, a to wymusza na pracodawcach obowiązek ich stałej inspekcji.

Przegląd drabin - kto wykonuje
Źródło: Adobe Stock

Profesjonalny przegląd drabin – kto wykonuje kontrolę?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przegląd drabin może przeprowadzać wyłącznie osoba wykwalifikowana, która posiada odpowiednie przeszkolenie oraz doświadczenie w zakresie obsługi, konserwacji i kontroli tego typu sprzętu. W praktyce mogą to być:

  • instruktorzy BHP,

  • serwisanci drabin,

  • firmy specjalizujące się w przeglądach sprzętu technicznego, np. ich producenci.

Ważne jest, aby taka osoba posiadała również uprawnienia do oceny stanu technicznego drabin, co zapewnia, że przeprowadzane kontrole są rzetelne i zgodne z obowiązującymi normami.

Jeśli szukasz zaufanej firmy, to profesjonalne przeglądy drabin oferuje KRAUSE, które znana jest z produkcji wysokiej jakości drabin, rusztowań i konstrukcji specjalnych przystosowanych do potrzeb właścicieli domów, majsterkowiczów, przedsiębiorców oraz branż specjalistycznych. Wykwalifikowana osoba nie tylko wypełnia kartę inwentaryzacyjną, kontrolną i naprawy (jeśli potrzebna) oraz formularz opisujący stan techniczny, ale również nakleja na sprzęt oznaczenie, które potwierdza bezpieczeństwo użycia i podpowiada, kiedy przegląd miał miejsce – dzięki temu łatwiej pilnować terminów kolejnych kontroli, a tym samym dbać o komfort pracowników.

Przeglądy drabin KRAUSE
Źródło: Materiał własny

Przegląd drabin – BHP i procedury

Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkowania, konieczne jest przestrzeganie szczegółowej procedury przeglądu drabin. Proces ten powinien być realizowany systematycznie i z uwzględnieniem wszystkich aspektów, które mogą wpłynąć na stabilność i bezpieczeństwo sprzętu. Działania kontrolne można podzielić na 3 główne etapy.

Pierwszy etap: inspekcja wizualna

  • ogólna ocena stanu drabiny – sprawdzenie, czy sprzęt nie posiada widocznych uszkodzeń, takich jak pęknięcia, odkształcenia czy ślady korozji, a także deformacji i zniekształceń konstrukcji świadczących o wcześniejszych przeciążeniach.

  • kontrola stopni i szczebli – inspekcja stabilności, przyczepności oraz braku uszkodzeń.

  • weryfikacja zabezpieczeń i mechanizmów blokujących – testowanie, czy mechanizmy rozkładania i składania działają płynnie oraz czy zabezpieczenia przed niekontrolowanym złożeniem są w pełni funkcjonalne.

Etap drugi: testy funkcjonalne

  • kontrola stabilności – przeprowadzenie testu obciążeniowego, aby upewnić się, że drabina wytrzymuje tyle, ile wskazuje maksymalna nośność. Należy również sprawdzić, czy sprzęt nie chwieje się i czy nóżki mają odpowiednie zabezpieczenia antypoślizgowe.

  • sprawdzenie elementów zabezpieczających – weryfikacji podlegają wszelkie paski, haki, czy zaczepy.

Etap trzeci: zalecenia po przeglądzie drabin

  • naprawa uszkodzeń – powinny być zlecane wykwalifikowanym serwisom lub osobom z odpowiednim doświadczeniem. Samodzielne próby napraw mogą narazić na ryzyko dalszych uszkodzeń lub nieprawidłowe użytkowanie.

  • oznaczenie drabin – sprzęty, które nie spełniają wymogów bezpieczeństwa, należy wyraźnie oznaczyć i wycofać z użytkowania do czasu usunięcia usterek.

  • aktualizacja dokumentacji – wszystkie wyniki przeglądów drabin, zarówno pozytywne, jak i negatywne, należy dokładnie zarejestrować. Dokumentacja powinna zawierać datę przeglądu, nazwisko osoby przeprowadzającej kontrolę, opis stwierdzonych defektów oraz informacje o wykonanych naprawach. Kontrolerom z pomocą przychodzi innowacyjna aplikacja wosatec, która ułatwia, ale i znacząco przyspiesza sporządzenie dokumentacji.

Przestrzeganie tej procedury przeglądu drabin jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i długotrwałego, bezawaryjnego użytkowania sprzętu. Regularne kontrole pozwalają na wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń, co ma bezpośredni wpływ na ograniczenie ryzyka wypadków przy pracy.

Przegląd drabin BHP
Źródło: Adobe Stock

Częstotliwość przeglądów drabin – dokumentacja

Z perspektywy konieczności wykonywania przeglądów drabin i podstaw prawnych wynika, że należy to robić zgodnie z częstotliwością użytkowania sprzętu. Zwykle wystarczy o to zadbać raz w oku. Niektóre branże np. budowlane czy przemysłowe, z uwagi na intensywność wykorzystania sprzętu, powinny się tym zajmować nawet co 6 lub 3 miesiące. Dla pewności zawsze warto przed rozpoczęciem prac sprawdzić samodzielnie sprzęt, aby nie przeoczyć jakichś nieprawidłowości, szczególnie jeśli coś wywołuje niepokój.

Skuteczne zarządzanie dokumentacją przeglądu drabin jest równie ważne, jak sam przebieg całego procesu. Precyzyjne i systematyczne rejestrowanie wszystkich kontroli oraz wynikających z nich działań gwarantuje nie tylko zgodność z przepisami prawa, ale także ułatwia monitorowanie stanu technicznego sprzętu i planowanie przyszłych inspekcji.

Dokumentacja powinna być przechowywana w sposób umożliwiający łatwy dostęp do informacji – kiedyś preferowana była forma papierowa, dziś coraz częściej wypierana przez elektroniczną. Wszystko musi być dostępne na żądanie inspektorów nadzoru technicznego lub innych uprawnionych organów kontrolnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dokumenty dotyczące przeglądów drabin powinna być przechowywana przez okres co najmniej 5 lat od daty wykonania kontroli. Ten wymóg może być jednak różny w zależności od lokalnych regulacji, dlatego warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju lub regionie.

***

Regularne kontrole drabin są kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo i efektywność pracy na wysokości. Ich znaczenie wykracza poza prostą konieczność spełnienia wymogów prawnych – przeglądy te mają bezpośredni wpływ na ochronę zdrowia i życia pracowników oraz na długoterminową przydatność sprzętu do użytku. Pomaga to nie tylko w budowaniu kultury bezpieczeństwa, ale również optymalizacji kosztów.


POWIĄZANE ARTYKUŁY