Dziś dzień prezentów. Mamy też podarunki dla Was

Według tradycji, dziś rano każde grzeczne dziecko powinno znaleźć pod poduszką prezent. Z okazji mikołajek my również mamy dla naszych Czytelników prezenty – podwójny bilet do Kina Helios oraz karty prezentowe do Restauracji Szyszka Chmielu.

Fot. Pixabay

Zwyczaj obdarowywania się 6 grudnia prezentami w Polsce jest bardzo stary. Zapisy o nim można znaleźć już w XVIII-wiecznych tekstach.

Jak mówi tradycja, w nocy z 5 na 6 grudnia wkłada się prezenty pod poduszkę lub umieszcza się przy łóżku. Zazwyczaj są to drobne upominki lub słodycze. Mikołajkowe tradycje różnią się w wielu regionach kraju. Na przykład w Poznaniu Mikołaj zagląda przez szybę i gdy zobaczy wyczyszczone buty zostawia prezenty.

To święto znane jest na całym świecie. W Czechach to Mikulas, w Dani Julemanden, w USA Santa Clause, we Włoszech Babbo Natale, a w Niemczech Heilige Nicolaus.

Pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom jest według tradycji chrześcijańskiej, św. Mikołaj, biskup Miry, znajdującej się na terenie obecnej Turcji. Otrzymany po rodzicach spadek Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym. Jak głosi legenda, dary podsuwał anonimowo, stąd dzisiejsza tradycja wkładania prezentów pod poduszkę.

Zazwyczaj w mikołajki to dorośli obdarowują najmłodszych. My jednak mamy prezenty również dla naszych dorosłych Czytelników. Prześlijcie nam zdjęcia dokumentujące swoje spotkanie z Mikołajem. Mogą to być fotografie prezentów lub osobiste spotkania ze Świętym. A może macie jakieś inne mikołajkowe pomysły?

Spośród nadesłanych zdjęć wybierzemy trzy, naszym zdaniem, najlepsze, najbardziej oryginalne, najzabawniejsze – te które najlepiej oddadzą mikołajkowy nastrój. Autor najlepszej fotografii otrzyma od nas podwójny bilet do kina Helios oraz kartę prezentową o wartości 50 zł do wykorzystania w Restauracji Szyszka Chmielu. Drugie i trzecie miejsce nagrodzimy kartą prezentową o wartości 50 zł w Restauracji Szyszka Chmielu.

Na fotografie czekamy do 7 grudnia do godziny 8.00. Należy je wysłać na maila: konkursy.lubin@tvl.pl, w tytule wpisując „Mikołajki”.

W mailu należy napisać swoje imię i nazwisko oraz swój numer telefonu, a także zgodę na opublikowanie danych osobowych: „Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 101 z 2002 r., poz. 926 z późniejszymi zmianami)”.

Należy również pamiętać o dopisku, że osoby, które znajdują się na zdjęciu wyrażają zgodę na jego publikację oraz że jesteśmy autorami danej fotografii. Zdjęcia będą wykorzystane przez redakcję wyłącznie na potrzeby konkursu.

Maile bez wspomnianych oświadczeń i niepodpisane nie wezmą udziału w zabawie.

Wyniki konkursu opublikujemy 7 grudnia do godziny 12.00.

KONKURS JUŻ SIĘ ZAKOŃCZYŁ. Wyniki można znaleźć TUTAJ

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
wpDiscuz