Zorganizowano pięć wydarzeń, w ramach których m.in. powstał teledysk czy zbiór ilustrowanych opowiadań. Wszystko tworzyli sami mieszkańcy z pomocą Centrum Działań Twórczych. „Zrób(my) kulturę” to był niezwykły projekt, teraz przyszedł czas na jego podsumowanie. – Każda z inicjatyw zgromadziło mnóstwo osób i warta jest kontynuowania – przyznaje Anna Wiśniewska, dyrektor CDT.

CDT najpierw zapytało lubinian, czego potrzebują, jeśli chodzi o kulturę w naszym mieście i powiecie, wyciągnęło wnioski, a potem poprosiło mieszkańców o przedstawienie własnych pomysłów na wydarzenie kulturalne. Spośród zgłoszonych propozycji wybrano i zrealizowano w ostatnich miesiącach w sumie pięć działań kulturalnych.
To te wydarzenia zostaną zrealizowane, czyli „Zrób(my) kulturę!”
– Nie byłoby to możliwe bez otrzymanego dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: „Dom Kultury+ Edycja 2024” – mówią pracownicy Centrum Działań Twórczych.
Projekt „Zrób(my) kulturę”, w ramach którego przygotowano wszystkie te działania, był bowiem realizowany właśnie jako część wspomnianego programu Dom Kultury+ Edycja 2024.

W ostatnich trzech miesiącach wydarzenia kulturalne współtworzyło, oprócz 11 inicjatorów, kadry CDT w Lubinie, około 30 artystów oraz kilkunastu wolontariuszy.
Dzięki przedsięwzięciu „Zrób(my) kulturę” lubinianie, ale nie tylko oni, mogli wziąć udział w konwencie kultury azjatyckiej, warsztatach, plenerze malarskim czy obejrzeć spektakl. Wydano dwie publikacje: teledysk „Wyrzucam kamień” i zbiór ilustrowanych opowiadań „Lubińskie baśnie z wielkiej płyty”.
– Razem udowodniliśmy, że kultura może być narzędziem do aktywizacji społeczności lokalnej – podkreślają pracownicy Centrum Działań Twórczych.

Na początek, 5 października odbył się Konwent Kultury Azjatyckiej LubinKon 2024, którego autorkami były Weronika Dobrzyniecka i Justyna Grzebieniak. Wydarzenie przyciągnęło setki fanów mangi i anime z regionu oraz całej Polski. Prelekcje, konkurs cosplay, gry planszowe, games room, K-pop party, karaoke, foto studio, food trucki z daniami kuchni azjatyckiej oraz strefa wystawców pozwoliły odkryć skrawek azjatyckiej popkultury i przyciągnąć do CDT głównie młodych ludzi.
23 października natomiast światło dzienne ujrzał teledysk „Wyrzucam kamień” stworzony przez młodzież uczestniczącą w inicjatywie „Rzuć tekstem” autorstwa Joanny Lacher-Mikityn.
– Każdy moment klipu jest dowodem na to jak niesamowite efekty pracy powstały z połączenia świata młodych i profesjonalnych twórców. Młodzież na warsztatach pisarskich stworzyła tekst do muzyki, a podczas zajęć wokalnych nagrała chórki do piosenki. Uczestnicy zajęć od podstaw poznali etapy tworzenia utworu muzycznego – wyjaśniają pracownicy CDT.
Kolejną lokalną inicjatywą była „Zemsta Belfra”. Jej autorzy: Lucyna Cąkała, Wojciech Krężel i Martyna Rejmer przygotowali sztukę, która premierę miała 14 października w sali widowiskowej CDT w Lubinie. Scenariusz w groteskowy sposób przedstawił obraz szkoły widzianej z perspektywy uczniów i nauczycieli.
Kolejna inicjatywa „Storygeddon – lubińskie fantazje” autorstwa Kamila Stefaniaka i Waldemara Bednarczyka połączyła miłośników książek i ilustracji. Rezultatem twórczego maratonu online, który trwał od 11 do 13 października jest zbiór opowiadań „Lubińskie baśnie z wielkiej płyty” dostępny w CDT w Lubinie oraz w sieci.
Ostatnia inicjatywa: „Aktywna społeczność poznaje i wzmacnia swoją tożsamość”, której pomysłodawcami byli: Anna Brechuń, Jolanta Kiełt-Banaskiewicz oraz Czesław Rząd, była odpowiedzią na potrzeby mieszkańców gminy Ścinawa. Wydarzenie miało wieloetapowy wymiar, którego istotą były warsztaty rękodzielnicze oraz wizyta w galeriach sztuki.
– Cieszymy się, że tyle osób wzięło udział we wszystkich inicjatywach w ramach naszego projektu „Zrób(my) kulturę”. Postaramy się je kontynuować, bo wszystkie są tego warte – mówi Anna Wiśniewska, dyrektor CDT. – Powstały z inicjatywy mieszkańców. Zresztą zawsze staramy się słuchać głosów z zewnątrz i realizować inicjatywy, na które jest zapotrzebowanie. W najbliższym czasie na przykład zaprosimy na wydarzenie poświęcone Łemkom, bo okazuje się, że nie wszyscy znają ich kulturę, zwyczaje – dodaje.
Fot. Centrum Działań Twórczych w Lubinie