Jakie wydarzenie kulturalne w Lubinie? Zgłoś swój pomysł!

578

Zapytali lubinian, czego potrzebują, jeśli chodzi o kulturę w naszym mieście i powiecie, wyciągnęli wnioski, a teraz zachęcają wszystkich do zgłaszania własnych pomysłów na wydarzenie kulturalne. W ramach projektu prowadzonego właśnie przez Centrum Działań Twórczych można zdobyć pieniądze na realizację takich inicjatyw.

– Właśnie rozpoczęła się druga część projektu „Zrób(my) kulturę!”, myślę, że ta najfajniejsza. W tej chwili trwa nabór pomysłów mieszkańców na wydarzenia kulturalne, które będą realizować w trzeciej części – podkreśla Anna Adamus-Krawczyk z Centrum Działań Twórczych. – Na naszej stronie internetowej mamy bardzo prosty regulamin i kartę pomysłu, więc jeśli ktoś marzy o jakimś wydarzeniu, brał udział, widział w innym mieście i chciałby coś zrobić dla siebie, dla swoich przyjaciół, jakieś bardzo ciekawe wydarzenie kulturalne, to jak najbardziej to jest ten moment, żeby się do nas zgłosić – mówi, dodając, że nie ma się czego bać, bo pracownicy CDT we wszystkim pomogą.

Anna Adamus-Krawczyk z Centrum Działań Twórczych

Wnioski można składać do 10 czerwca. Wszelkie informacje na temat naboru pomysłów znajdują się na stronie internetowej cdt.lubin.pl. W każdej chwili można zasięgnąć porady pracowników CDT.

– Można do nas przyjść, zadzwonić, napisać, obgadać ten pomysł. Pomożemy napisać. Przy naszym wsparciu można zrobić coś fajnego. Ponadto w dwa najbliższe wtorki od godz. 12 do 20 odbędą się konsultacje. Warto z tego skorzystać – mówi Adamus-Krawczyk.

Spośród zgłoszonych projektów wybranych i zrealizowanych zostanie od trzech do siedmiu pomysłów. Maksymalne dofinansowanie, jakie można zdobyć, to 7 tys. zł na jeden projekt.

Pomysły do realizacji wybrane zostaną wspólnie podczas spotkania, które odbędzie się 13 czerwca o godz. 17. Pomysłodawcy przedstawią wtedy swoje projekty i odbędzie się głosowanie. Na to spotkanie, by wziąć udział w głosowaniu, może przyjść każdy mieszkaniec.

Wybrane projekty zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku, między 23 sierpnia a 23 października.

Zanim jednak Centrum Działań Twórczych rozpoczęło nabór pomysłów, zapytało lubinian, czego potrzebują, jeśli chodzi o ofertę kulturalną w mieście i powiecie.

– Były ankiety w social mediach. Robiliśmy ankiety osobowe, ale też akcje happeningowe, na przykład wychodziliśmy do ludzi w autobusach. Wyszła nam również fajna akcja na naszej lubińskiej giełdzie. Stwierdziliśmy, że tam jest mieszane środowisko i otrzymamy najwięcej odpowiedzi i będą jak najbardziej zróżnicowane. W sumie przebadaliśmy ponad 300 osób – mówi Anna Wiśniewska, dyrektor Centrum Działań Twórczych.

Anna Wiśniewska, dyrektor Centrum Działań Twórczych

Co wynika z tych badań? Okazało się, że CDT, choć jest dosyć młodą instytucją kulturalną, to już rozpoznawalną wśród mieszkańców. Ponadto – to chyba nie jest zaskoczenie – że lubinianie uwielbiają spędzać czas w tutejszym zoo. Ale są też inne wnioski.

– Wyszło na przykład, że jeśli robimy imprezy w przestrzeni publicznej, w parku, w plenerze, to powinny być skierowane do całych rodzin. Okazało się, że ludzie bardzo lubią spędzać czas w przestrzeni zielonej, więc musimy teraz wyjść naprzeciw i organizować takie imprezy, żeby zaspokoić potrzeby mieszkańców – mówi Anna Wiśniewska.

Skrócony raport z wynikami badań przedstawiono podczas otwartego spotkania, jakie odbyło się w CDT. Można go również znaleźć na stronie internetowej Centrum TUTAJ.

– Przede wszystkim w ramach tego skróconego raportu ukazaliśmy kilka kluczowych rekomendacji – mówi Kornel Musiał, socjolog, odpowiedzialny za przygotowanie raportu diagnostycznego i narzędzi badawczych. – Spotkanie, które się odbyło, jest pewną odpowiedzią na te wyniki badań, ponieważ osoby badane wskazały, że chcą brać aktywny udział w tworzeniu wszelkich wydarzeń kulturalnych na terenie swojego powiatu. Pierwszą rekomendacją było otwarcie się na głos mieszkańców i stworzenie punktów konsultacyjnych, zarówno w formie online, jak i stacjonarnych – dodaje.

Kornel Musiał, socjolog, odpowiedzialny za przygotowanie raportu diagnostycznego i narzędzi badawczych

Z przeprowadzonych badań wynikało także, że mieszkańcy uwielbiają spędzać wolny czas w przestrzeniach otwartych i właśnie tam chcą uczestniczyć w wydarzeniach plenerowych. Ważne, by takie imprezy odbywały w weekendy lub popołudniami i wieczorami, by lubinianie mogli w nich uczestniczyć po pracy. Chcą wydarzeń skierowanych do całych rodzin.

– Kolejna rzecz to dostosowanie cennika. Wiele osób jasno wskazywało, że ceny są nieadekwatne dla nich i przez to nie mogą uczestniczyć w wydarzeniach kulturowych. Ostatnia bardzo kluczowa sprawa to zintensyfikowanie działań w mediach społecznościowych i komunikacji – wylicza Kornel Musiał.

Centrum Działań Twórczych na realizację projektu „Zrób(my) kulturę!” pozyskało środki z Narodowego Centrum Kultury.

– Dofinansowanie, jakie dosłało Centrum Działań Twórczych, jest w ramach projektu Centrum Kultury + edycja 2024, tutaj akurat w komponencie inicjatywy lokalne – mówi Katarzyna Doszczak-Fuławka, animatorka w programie Dom Kultury + inicjatywy lokalne. – To wyjątkowy projekt, dlatego że stawia na partycypację i włączanie lokalnych liderów w decydowanie o tym, jak powinna wyglądać kultura nasza wspólna, czyli tak na dobrą sprawę lokalni liderzy zgłaszają inicjatywy, pomysł na inicjatywy i wraz z pracownikami Centrum będą realizowali swoje projekty.

Katarzyna Doszczak-Fuławka, animatorka w programie Dom Kultury + inicjatywy lokalne

NCK co roku realizuje ten projekt w 50 miejscach w całej Polsce.

– Uważam, że jest to ogromna duma dla Centrum że może realizować ten projekt, bo jest on bardzo innowacyjny i otwiera na zupełnie inne myślenie o kulturze – dodaje Katarzyna Doszczak-Fuławka.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY