To te wydarzenia zostaną zrealizowane, czyli „Zrób(my) kulturę!”

873

Konwent kultury azjatyckiej, maraton online tworzenia książki czy warsztaty copywriterskie i wokalne zakończone wspólnym pisaniem piosenki – między innymi takie pomysły zostały wybrane i wkrótce zostaną zrealizowane w ramach projektu „Zrób(my) kulturę!” Centrum Działań Twórczych. – Jesteśmy pełni entuzjazmu, bo wyłonili się fajni lokalni animatorzy, z którymi mam nadzieję też w przyszłości będziemy współpracować – mówi Anna Adamus-Krawczyk z CDT.

Właśnie zakończył się kolejny etap projektu „Zrób(my) kulturę!” – spośród zgłoszonych przez mieszkańców powiatu lubińskiego pomysłów wydarzeń wybrano pięć, które otrzymają dotację i zostaną zrealizowane.

– Wpłynęło do nas 12 projektów. Do części były zastrzeżenia formalne. Komisja wszystkich powiadomiła, ale nie wszyscy zdecydowali się poprawić czy przeredagować swoje projekty i zostało z nich sześć – przyznaje Anna Adamus-Krawczyk.

Fot. AT

Podczas spotkania, w którym mógł wziąć udział każdy mieszkaniec, pomysłodawcy przedstawili swoje projekty. Później odbyło się głosowanie. Wybrane podczas niego pomysły zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku – między 23 sierpnia a 23 października.

– To są bardzo różne pomysły, od małych po duże, od literatury przez muzykę po warsztaty – dodaje Adamus-Krawczyk.

Fot. AT

A co wybrano? Między innymi projekt „Rzuć tekstem” Joanny Lacher-Mikityn.

– Mój projekt dotyczy młodzieży i pisania piosenki, pisania tekstu. Chcę zachęcić młodzież, która lubi pisać wiersze do szafy, żeby je stamtąd wyciągnęła – mówi Joanna Lacher-Mikityn. – Najpierw odbędą się warsztaty copywriterskie z profesjonalna pisarką, a później wokalne ze mną. Nagramy refren piosenki, a dodatkowo będzie kręcony materiał filmowy, z którego powstanie potem profesjonalny klip, który wrzucimy na YouTube – dodaje.

Przyznaje, że do wzięcia udziału w projekcie zachęciła ją koleżanka, podpowiadając, aby wykorzystała swoje znajomości wśród muzyków.

– Chcę zaangażować w projekt Kamila Rogińskiego, który robi muzykę filmową, i twórców, którzy pochodzą z Lubina, ale już tu nie mieszkają. Jedna osoba będzie spoza Lubina – Kamila Wasiak z Filharmonii Koszalińskiej. Chcę połączyć młodzież lubińską i muzyków profesjonalnych, żeby młodzież poznała, jak się tworzy muzykę – wyjaśnia.

Fot. AT

Poza projektem „Rzuć tekstem” zrealizowane zostaną jeszcze: „LubinKon”, czyli pierwszy jednodniowy konwentem kultury azjatyckiej w Lubinie, „Storygeddon” – trwający cały weekend maraton online tworzenia książki, „Aktywna społeczność poznaje i wzmacnia swoją tożsamość”, w ramach którego odbędę się warsztaty rękodzielnicze, plener malarski, wyjazd do galerii artystycznych i pracowni ceramiki skierowane do mieszkańców gminy Ścinawa oraz „Zemsta Belfra”.

– Nasz projekt polega na tym, że chcemy zremasterować książkę Fredry, czyli „Zemstę” – mówi o ostatnim z projektów jeden z jego pomysłodawców Wojciech Krężel, uczeń Zespołu Szkół nr 2 w Lubinie. – Wprowadzić więcej humoru nowoczesnego, mieszaninę generacji i przedstawić w formacie szkolny, żeby postacie przedstawiały nauczycieli, dyrektora. Chcemy tez w naszej szkole stworzyć kółko teatralne – wyjaśnia.

O konkretnych terminach realizacji poszczególnych przedsięwzięć będziemy informować wkrótce.

Centrum Działań Twórczych na realizację przedsięwzięcia „Zrób(my) kulturę!” pozyskało środki z Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Centrum Kultury + edycja 2024. Najpierw przeprowadzono badania i zapytano lubinian, czego potrzebują, jeśli chodzi o ofertę kulturalną w mieście i powiecie. Później odbył się nabór pomysłów na wydarzenia kulturalne. Teraz przed nami kolejna część – ich realizacja.


POWIĄZANE ARTYKUŁY