Zielona akcja

884

Uczyli się segregować śmieci i dowiedzieli się, jak należy dbać o planetę – w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lubinie odbyły się dziś warsztaty ekologiczne. To druga część zielonego projektu. Poprzednio uczniowie sadzili drzewa wokół budynku. Dziś teren na zewnątrz obejrzeli również radni powiatowi z komisji oświaty, by jak najlepiej został zagospodarowany na wiosnę.

– Dziś druga część warsztatów ekologicznych. Pierwsza odbyła się późną jesienią. Zasadziliśmy drzewa i zagospodarowaliśmy ten teren wokół budynku przynajmniej w pewnym stopniu. Dzisiaj zajęcia uczące systemu segregowania śmieci. Uczniowie dowiedzą się też, po co sadzi się rośliny i jak zadbać o naszą planetę, żeby służyła nam jak najdłużej – mówi dyrektor SOSzW Łukasz Nowicki.

W dzisiejszych warsztatach ekologicznych przygotowanych przez wolontariuszy z KGHM wzięli udział wszyscy uczniowie ze szkoły podstawowej oraz szkoły przysposabiającej do pracy, w sumie około 200 osób. Młodzi uczyli się poprzez zabawę.

– To nauka w działaniu, ale też forma terapii, coś co najbardziej trafia do naszych podopiecznych. Już myślimy o kontynuacji tych zajęć, znowu bardziej w terenie, poprzez nasadzenia – dodaje dyrektor.

W październiku ubiegłego roku przy budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pojawiło się wiele roślin, zasadzono m.in. dąb, ambrowce, wiśnie i rododendrony. Jednak teren jeszcze nie jest do końca zagospodarowany. Dziś oglądali go radni powiatowi z komisji oświaty: Jadwiga Musiał, Anna Słowikowska, Kaja Załęczna i Barbara Skórzewska.

– Gdy przyjdzie wiosna, zrobi się ciepło, będzie odpowiedni czas, żeby zagospodarować tereny zielone wokół szkoły. Być może w plac zabaw dla dzieci, może jakieś ławeczki dla młodzieży. Obok jest boisko, z którego młodzież będzie korzystać i rekreacyjnie, i podczas zajęcia z wychowania fizycznego. Szlifujemy z udziałem pana dyrektora Łukasz Nowickiego, żeby było perfekcyjnie – mówi Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego, zasiadająca również w komisji oświaty.

Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego

Szkoła wraz z internatem przy ul. KEN w Lubinie wybudowana została od podstaw. Przeniesione tu zostały dzieci z obiektów w Szklarach Górnych oraz z ul. Składowej w Lubinie. Budynek został oficjalne otwarty na początku października ubiegłego roku. Budowa tego ośrodka to jedna z największych inwestycji oświatowych nie tylko w Lubinie, ale i całym regionie. Realizował ją powiat lubiński, który statutowo odpowiada za szkolnictwo specjalne.

– Przeprowadzka do nowego budynku przy ulicy Komisji Edukacji Narodowej w Lubinie dwóch szkół specjalnych to jedna z kluczowych inwestycji powiatu lubińskiego w tej kadencji. To przestronna, dostosowana do potrzeb dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami szkoła. Dziś jako komisja oświaty spoglądamy jeszcze raz obiektywnie na potrzeby dzieci, chcemy by czuły się tu jak najlepiej i bezpiecznie – dodaje przewodnicząca Jadwiga Musiał.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY