Zbadaj piersi na Dzień Kobiet

82

Najważniejsze, by działać jak najszybciej. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. 2 marca mieszkanki naszego powiatu będą mogły za darmo zbadać swoje piersi. Tego dnia mammobus przyjedzie do Ścinawy. Na badanie trzeba się jednak wcześniej zapisać.

mammografia

Badania realizowane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i adresowane są do pań w wieku od 50 do 69 lat.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Pamiętajmy, że tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w naszym organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety zadowalający wynik poprzedniego badania nie zawsze gwarantuje, że obecnie naszemu zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo – nowotwór piersi. Czasami kobiety rezygnują z kolejnych badań, ułatwiając tym samym rozwój choroby. Rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na nasze samopoczucie, przez co często zostaje zdiagnozowany zbyt późno.

– Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek – dodaje.

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie odbędą się 2 marca w Ścinawie przy budynku ośrodku Monaru, ul. Mickiewicza 38. Na badania trzeba się wcześniej zarejestrować pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 20 i w soboty od godziny 9 do 15.

Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co dwa lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY