Za darmo przebadali dzieci pod kątem nowotworów

1390

To świetna okazja, by zbadać za darmo swoją pociechę – mówi nam mama półrocznej Aleksandry, która wzięła dziś udział w badaniach pod kątem wykrywania nowotworów u dzieci. Na zlecenie Fundacji im. Ronalda McDonalda przeprowadzili je lekarze z Warszawy i Wrocławia.

Wielki ambulans Fundacji stanął dziś pod halą RCS. Do Lubina zaprosiło je Stowarzyszenie Dzieci i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Równe szanse”.

– Zaczęło się od naszej współpracy z firmą DELL, która doposażyła nasz ośrodek Ostoja w komputery i inne sprzęty. Od słowa do słowa padło pytanie czy nie chcielibyśmy przebadać dzieci pod kątem onkologicznym. Koszt badań pokryła ta firma. Na początku badane miały być wyłącznie dzieci niepełnosprawne, ale ostatecznie ustaliliśmy, że badaniom poddane zostaną małoletnie dzieci: zarówno te pełnosprawne, jak i niepełnosprawne – informuje prezes stowarzyszenia, Dariusz Jankowski.

Wolontariuszką, szczególnie zaangażowaną w ten projekt, jest Magdalena Podhajska. Dzięki jej staraniom udało się przebadać 80 dzieci, każdy maluch otrzymał drobny upominek od Fundacji im. Ronadla McDonalda, naklejkę „Dzielny pacjent”, a także butelkę wody.

– Nie spodziewałam się tak dużego odzewu ze strony mieszkańców. Bardzo szybko lista się zapełniła. Zapisy zakończyły się błyskawicznie, w ciągu 40 minut. Chcemy w przyszłym roku rozszerzyć tę akcję – badania byłyby dwudniowe, tym samym moglibyśmy przebadać dwa razy tyle dzieci – mówi Magdalena Podhajska.

Badania były darmowe dla mieszkańców. Szybkie, bezbolesne, przeprowadzili je lekarza z Warszawy i Wrocławia, którzy wczoraj wieczorem przyjechali do Lubina. Rodzice od razu otrzymali wynik i opis badania.

– Wykonujemy dzieciom badania USG w ramach ogólnopolskiej akcji „STOP nowotworom u dzieci”. Badamy dzieciom brzuchy, chłopcom dodatkowo mosznę, a dziewczynkom miednicę mniejszą – tłumaczy lekarz radiolog Mikołaj Pietkiewicz. – Stawiamy na to, aby wcześniej wykrywać zmiany chorobowe u dzieci, co daje większe szanse na leczenie. 15-letnia praca naszej Fundacji nie idzie na marne, widzimy wzrost świadomości w naszym społeczeństwie, coraz więcej osób dostrzega rolę profilaktycznych badań. Rodzice powinni pamiętać, by takie badanie przeprowadzać co najmniej raz do roku – podkreśla.

– Co ważne, badane były dzieci już od szóstego miesiąca życia, więc jeśli wydarzy się coś niepokojącego, można zadziałać bardzo szybko. Nasze stowarzyszenie chce pomagać nie tylko niepełnosprawnym, ale też zdrowym mieszkańcom – podsumowuje Dariusz Jankowski.

Fot. RM


POWIĄZANE ARTYKUŁY