Z książką na walizkach

107

W tym roku już po raz trzynasty w gminie Rudna odbyły się spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami w ramach akcji „Z książką na walizkach”.

Bibioteka w Chobieni CHOK

W bibliotece Chobieńskiego Ośrodka Kultury gościła Agnieszka Frączek, doktor habilitowany językoznawstwa, germanistka i leksykograf. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim. Z pasją bada zabytkowe, 300-letnie słowniki polskie i niemieckie, nie stroni także od leksykografii współczesnej: jest redaktorem naukowym „Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego” PWN. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie.

chok (2)Agnieszka Frączek z wielką swobodą opowiadała o swoich książkach: „Wierszem po mapie”, „Zielono mi”, „Rany Julek”, „Kotostrofy, czyli o kotach strofy”. Czytała swoje wiersze: „Ja w takich warunkach pracować nie mogę”, „Słonie na spadochronie”.

Dzieci dowiedziały się, że autorka czerpie pomysły na swoje książki z trzech szufladek: pierwsza to życie, druga – język, zaś trzecia – fantazja. Spotkanie było okazją do przeprowadzenia krótkiej lekcji językowej – pani Agnieszka opowiadając o książce „Kanapka i innych wierszy kapka”, wskazała jak dużo jest w naszym języku wyrazów wieloznacznych. Natomiast na przykładzie wiersza „Zupka ze szprotek” pochodzącego z książki „Jedna literka a zmiana wielka” wytłumaczyła dzieciom, co to są homofony, czyli takie słowa, które brzmią identycznie, ale różnią się pisownią i znaczeniem.

Na spotkaniu nie zabrakło też pytań dotyczących zarówno pracy, jak i życia prywatnego pisarki. Na zakończenie spotkania pisarka rozdała wiele autografów i dedykacji do swoich książek, oraz wpisała się do kroniki bibliotecznej.

chok (3)W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas II-IV Szkoły Podstawowej w Chobieni.

„Z książką na walizkach” to akcja czytelnicza, mająca na celu popularyzację czytelnictwa wśród dzieci. Od kilku lat organizowana jest w kilku regionach Polski przez Wydawnictwo Literatura oraz wojewódzkie i lokalne biblioteki publiczne. Została wymyślona w 2004 r. przez Wojciecha Karwackiego – dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich – Wydawnictwo. Ideą projektu jest dotarcie z książką i jej twórcą do najodleglejszych zakątków naszego kraju.

Obok indywidualnych spotkań pisarzy w wyznaczonych miejscowościach, ważny jest również finał akcji, na którym spotykają się wszyscy uczestnicy tego święta książki. W tegoroczną trasę z walizką i książkami wyruszyli m.in. Krystyna Szulczyńska, Joanna Zagner-Kołat, Barbara Gawryluk, Andrzej Żak.

źródło: Marta Czerep/Fot. CHOK


POWIĄZANE ARTYKUŁY