Wyższe OC za mandaty i punkty karne

1548

Firmy ubezpieczeniowe zyskały dostęp do danych o mandatach i punktach karnych kierowców. Ich liczba oraz skala popełnianych wykroczeń będą miały wpływ na wysokość składek OC. Warto więc być ostrożnym, bo nawet z pozoru błahe przewinie drogowe może wpłynąć na podwyższenie składki. Lubinianie powinni szczególną uwagę zwracać na parkowanie.

Fot. ilustracyjne

Powiązanie wysokości OC z punktami karnymi to efekt niedawnej nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wcześniej wprowadziła też ostrzejszy taryfikator mandatów.

– Standardem działań firm ubezpieczeniowych w takich krajach, jak USA, Wielka Brytania czy Irlandia jest włączanie do taryfy ubezpieczeń komunikacyjnych informacji o wykroczeniach popełnianych przez kierowcę – mówi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. – Dzięki temu firmy ubezpieczeniowe mogą zaoferować niższe składki kierowcom, którzy jeżdżą bezpiecznie. Ustawa umożliwi udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z CEPiK i dostosowanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych. Po zakończeniu oceny ryzyka zakład ubezpieczeń będzie miał obowiązek niezwłocznie usunąć dane o punktach karnych kierowcy – tłumaczy.

W prowadzonej przez policję ewidencji znajdują się dane osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami, które dopuściły się naruszeń przepisów ruchu drogowego, liczbę, daty i klasyfikację popełnionych wykroczeń lub przestępstw, a także zapis aktualnej liczby punktów karnych kierowcy oraz nałożonych mandatów wraz z informacjami o tym, czy zostały one opłacone.

Będą to m.in. informacje o przekroczeniu prędkości i niepodporządkowaniu się znakom drogowym, które skutkowały nałożeniem mandatu, spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, naruszeniu innych przepisów o ruchu drogowym, w tym szczególnie mocno karanym od stycznia wykroczeniom przeciwko pieszym.

Fot. gitd.gov.pl

Informacje te mają pomóc firmom ubezpieczeniowym oszacować prawdopodobieństwo popełnienia wykroczenia lub spowodowania wypadku przez właściciela auta starającego się o polisę w danym towarzystwie.

Jeśli chodzi o powiat lubiński to w pierwszym półroczu 2022 r. w porównaniu do roku ubiegłego liczba wykroczeń drogowych nieznacznie spadła. Wzrosła natomiast ogólna liczba zdarzeń drogowych oraz wypadków. Na szczęście wskutek tych zdarzeń odnotowano mniej ofiar śmiertelnych i osób rannych.

Drastycznie wzrosła natomiast liczba zdarzeń z udziałem pieszych, co może być spowodowane niedawną zmianą przepisów. Obecnie piesi mają pierwszeństwo przy dojściu do przejścia, ale sporo osób, wchodząc na przejście, nie zwraca uwagi na nadjeżdżające pojazdy. Jest to błędem, ponieważ nadal mają oni obowiązek się rozejrzeć – wyjaśnia Krzysztof Pawlik, zastępca oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Jak prognozuje naczelnik lubińskiej drogówki podkomisarz Mariusz Kaciuban, wielu lubinian będzie musiało się pogodzić z wyższymi składkami OC. Jednak nie z powodu udziału w zdarzeniach drogowych czy wypadkach, ale za nieprawidłowe parkowanie. W ostatnim czasie to właśnie takich przewinień policja odnotowuje najwięcej, a konkretnie zaznaczają je mieszkańcy na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

– To z pewnością wpłynie na wysokość przyszłego OC. Nie ma bowiem większego znaczenia, czy ktoś otrzymał mandat bądź punkty karne za przekroczenie prędkości czy za złe parkowanie – zauważa asp. Pawlik.


POWIĄZANE ARTYKUŁY