Wszyscy zajęli pierwsze miejsce

20

„Na scenie i w życiu wszyscy mamy równe szanse w spełnianiu marzeń” – pod takim hasłem odbył się I Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych zorganizowany przez Stowarzyszenie Równe Szanse w Ścinawie.

W przeglądzie zaprezentowało się kilka grup teatralnych: Grupa Taneczna Niezapominajki z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie wraz z opiekunkami Ewą Waszewską i Elżbietą Rękawiczką w tańcach: „Taniec kwiatów na łące”, „Zaklinacz węży”, „Powrót górników z pracy” i „Na jarmarku”; warsztaty terapii zajęciowej Promyk i Słoneczko z Lubina z Dorotą Polewczyk w przedstawieniu „Ukryty Świat marzeń” oraz Grupa Teatralna Suprematyści z Gimnazjum Publicznego w Ścinawie z Barbarą Chlebicką w przedstawieniu autorskim „Trędowaty, bo nie kochany”.

Poza konkursem wystąpił Teatr Integracyjny Stowarzyszenia Równe Szanse w Ścinawie z opiekunkami Teresą Kogut, Ewą Krajką i Martą Juszczyk, prezentując spektakl „Humba bumba bang, czyli jak spełniają się marzenia”.

Wszyscy uczestnicy przeglądu z wspaniale prezentowali się na scenie, dostarczając widzom wielu pozytywnych emocji, wzruszeń i głębokich refleksji. Był to niezwykły seans tych, którzy żyjąc we współczesnym świecie, trochę zepchnięci na margines, chcą być oglądani i wysłuchani. Dzięki wyobraźni i ogromnej determinacji budują świat, w którym znajdują pocieszenie, rozwiązują trudne problemy. A widzom, poprzez właściwie odczytane symbole, wskazują, gdzie leży sens życia i jaki jest kierunek podążania po właściwej ścieżce.

Obrady jurorów były niezwykle trudne, bo jak oceniać tych, którzy na scenie dawali z siebie tak wiele, spontanicznie i z pasją odtwarzali swoje role, pokonywali własne ułomności psychiczne i fizyczne, własne lęki i obawy?

Wszyscy artyści zostali docenieni i nagrodzeni, wszyscy zajęli pierwsze miejsce – otrzymali piękne, pamiątkowe statuetki i dyplomy. Podziękowania otrzymali również wszyscy zaangażowani w przygotowanie przeglądu.

Atmosfera radości, zachwytu i wzruszenia panowała również na widowni, bo widzami, oprócz zaproszonych gości, rodziców i mieszkańców naszego miasteczka, były przede wszystkim osoby niepełnosprawne. To właśnie od nich możemy się wszyscy wiele nauczyć. Ich spontaniczne, szczere reakcje, burzliwe oklaski, śmiech, pozytywne uwagi dodawały wiary i odwagi występującym na scenie. Sprawiały, że artyści czuli się spełnieni, docenieni, utwierdzali się też w poczuciu, że mimo swych dysfunkcji i niedoskonałości są pełnosprawnymi, wrażliwymi aktorami.

Organizatorzy zadbali również o dobre samopoczucie zaproszonych grup teatralnych – każda z nich miała przydzieloną salę, w której uczestnicy przeglądu mogli się przebrać pod opieką wolontariuszy, zostawić swoje rzeczy, skorzystać z poczęstunku w czasie obrad jurorów.

Przesympatycznym, integrującym momentem było też wspólne uczenie się piosenki finałowej Teatru Integracyjnego „Pięknie żyć” pod kierownictwem pani Marty i grupy teatralnej.

W przerwie goście mogli też obejrzeć pozakonkursowy występ Teatru Integracyjnego oraz wystawę retrospektywnej twórczości Ilony Celiny Rorzkowskiej, niezwykle utalentowanej mieszkanki Ścinawy.

Przegląd zorganizowano w ramach realizacji projektu „Scena, aktor i ekran – nasza pasja”. Program ten współfinansowany jest przez Urząd Miasta i Gminy Ścinawa oraz przez Stowarzyszenie „Równe Szanse”.


POWIĄZANE ARTYKUŁY