Wracamy do pocztówek sprzed lat

124

Po krótkiej przerwie wracamy do naszego cyklu i pocztówek sprzed lat. Tym razem kilka starych zdjęć z Lubina. Zapraszamy w krótką podróż w przeszłość.

Pocztówki i opisy do nich jak zwykle przygotował Henryk Rusewicz.

Lubin

Jedna ze starszych pocztówek naszego miasta. Widać na niej cztery wyodrębnione motywy, inaczej mówiąc cztery segmenty miasta. Patrząc od lewej górnej strony, mamy pomnik poświęcony poległym w wojnie prusko-francuskiej w latach 1870-1871. Następnie widok ogólny miasta od strony południowo-zachodniej. Środkowy obrazek to obecna kaplica zamkowa, która pełniła wówczas funkcję kościoła katolickiego dla mieszkańców Lubina i okolicznych miejscowości. Na dole, po lewej stronie widoczne są tzw. duże koszary kawalerii.

Park Kopernika

Fragment dawnej Schulpromenade. Obecnie na terenach pomiędzy murami miejskimi, a I Liceum Ogólnokształcącym znajduje się park Kopernika. Po lewej stronie dzwonnica dużego kościoła, po prawej przesłonięta drzewami niewidoczna ulica Kopernika.

Baszta Bramy Głogowskiej i Dom Habsburgów

Leżący w obrysie starych murów miejskich budynek, zwany w literaturze niemieckojęzycznej Domem Habsburgów, jest połączony z Basztą Bramy Głogowskiej, zwanej też basztą prochową „Pulverturm”. Widoczny fragment w ujęciu ze strony północno-zachodniej.

Hotel Prinz Wilhelm – restauracja

Hotelowa restauracja Prinz Wilhelm (Książę Wilhelm) zlokalizowana była w hotelu o tej samej nazwie. Znajdował się w budynku leżącym u zbiegu dzisiejszych ulic Odrodzenia i Kolejowej. Po wojnie, przez dziesięciolecia, na parterze w tych samych wnętrzach funkcjonowała restauracja Dworcowa. Później znajdowała się tutaj restauracja Maharaja (Maharadża), a obecnie ponownie Dworcowa.

Właścicielem hotelu i restauracji w okresie międzywojennym był Kurt Jakob. Rezerwacje pokoi hotelowych i stolików w restauracji były pod numerem telefonu 301.


POWIĄZANE ARTYKUŁY