Wracamy do czasu zimowego

1415

W nocy zmienimy czas z letniego na zimowy, cofając wskazówki zegara z godziny 3 na 2. Pośpimy przez to w niedzielę o godzinę dłużej.

Fot. Pixabay

W całej Unii Europejskiej na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca, a do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października. Czas zimowy jest właściwym czasem dla środkowoeuropejskiej strefy czasowej, zwany jest też zwykłym lub naturalnym.

Chociaż terminy wprowadzania i odwoływania czasu letniego w Polsce ustala prezes rady ministrów w rozporządzeniu z 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021, to wynikają one wprost z dyrektywy UE.

Była duża szansa, że zmiany czasu skończą się na dobre. Europosłowie poparli propozycję Komisji Europejskiej, aby zakończyć sezonowe zmiany czasu. Chcieli, by po raz ostatni wskazówki zegarka mieszkańcy Unii przesunęli w właśnie w tym, 2021 rok. Państwa UE, które zdecydowałyby się na zachowanie czasu letniego, miały dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku. Z kolei kraje, które zdecydowałyby o utrzymaniu swojego standardowego (zimowego) czasu, mogłyby przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

Przyjęty tekst był stanowiskiem Parlamentu i miały być przedmiotem negocjacji z ministrami UE w sprawie uzgodnienia ostatecznego kształtu przepisów. Jak czytamy na stronie Głównego Urzędu Miar, dotychczas nie zapadły ostateczne wiążące decyzje, co do odstąpienia od zmian czasu i przejścia wyłącznie na czas letni lub czas zimowy.

W październiku 2021 r. Komisja Europejska wydała komunikat w sprawie zmian czasu w latach 2022–2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie „muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia ze zmianami czasu”. Aktualnie przygotowywany jest projekt rozporządzenia rady ministrów w tej sprawie.

Zmiana czasu w 2018 r. została poddana europejskim konsultacjom społecznym. W internetowym głosowaniu wzięło udział 4,6 mln osób. Aż 84 proc. z nich stwierdziło, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona.

Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. Od 2014 nie ma go w Rosji. Ten kraj przeszedł na stałe na czas zimowy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY