Wińsko wraca do walki o powiat lubiński

1999

Gmina Wińsko nie będzie dłużej czekać ze staraniami o przeniesienie jej z powiatu wołowskiego do lubińskiego. Władze tego samorządu postanowiły wznowić zawieszoną z powodu epidemii procedurę.

Przypomnijmy, Wińsko w zeszłym roku złożyło oficjalny wniosek o zmianę dolnośląskiej mapy administracyjnej tak, by gmina w całości została przeniesiona do powiatu lubińskiego. Jak wyjaśnia wójt Jolanta Krysowata-Zielnica, gminie pod wieloma względami bliżej jest do Lubina, a rozwój Wińska w obecnym układzie administracyjnym jest stopowany przez powiat wołowski.

Wprowadzenie stanu epidemii spowodowało, że władze Wińska złożyły do wojewody dolnośląskiego wniosek o zawieszenie procedury do czasu unormowania sytuacji w kraju. Końca epidemii jednak nie widać, dlatego samorząd nie będzie już dłużej czekał.

– Do końca marca mamy czas na wznowienie procedury i wniosek w tej sprawie będziemy składać w marcu właśnie – zapowiada Jolanta Krysowata-Zielnica. – Wszystkie dokumenty, które zgromadziliśmy, pozostają aktualne. Nie chcemy dłużej czekać.

Jolanta Krysowata-Zielnica, wójt gminy Wińsko

Ostateczną decyzję o zmianie granic administracyjnych podejmuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, za podstawę biorąc m.in. wyniki społecznych konsultacji i opinię właściwego wojewody. Wykaz zmian zatwierdzany jest raz w roku, na koniec lipca, i wchodzą one w życie 1 stycznia następnego roku.

W 2020 r. do MSWiA wpłynęło 37 samorządowych wniosków w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz zmiany siedziby władz gminy. Ich efektem było pojawienie się 1 stycznia dziesięciu nowych miast – na Dolnym Śląsku taki awans otrzymała gmina Kamieniec Ząbkowicki. Inną zmianą w naszym województwie było przemianowanie powiatu jeleniogórskiego na karkonoski.


POWIĄZANE ARTYKUŁY