Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne

978

Dla wiernych Kościoła Katolickiego dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli ostatni okres Wielkiego Postu. Każdy chrześcijanin powinien dołożyć wszelkich starań, aby obrzędy Wielkiego Tygodnia zrozumieć i brać w nich czynny udział, a przede wszystkim dawać dowód żywej wiary.

Święta Wielkanocne są najważniejszymi w chrześcijaństwie.

– Ich finał jest najbardziej radosny. Bo to co jest wcześniej, czyli kiedy przypominamy sobie mękę i śmierć Pana Jezusa, jest trudne i bolesne, ale prowadzi do wielkiego i wspaniałego zmartwychwstania. Teraz właśnie przygotowujemy się do świętowania tego najważniejszego wydarzenia w dziejach. Dzięki temu mamy otwarte niebo, każdy z nas może być zbawiony – mówi ksiądz Mariusz Jeżewicz, dyrektor Liceum Salezjańskiego w Lubinie.

Zdaniem duchownego, warto sobie uświadamiać, że jako chrześcijanie spotykamy się w niedziele na mszach świętych i co tydzień świętujemy zmartwychwstanie Pana Jezusa.

Ksiądz podkreśla, że w Wielkim Poście przygotowujemy się do świąt zmartwychwstania pańskiego i do przeżywania najważniejszych prawd naszej wiary. Kościół przez wieki zachęca swoich wiernych, żeby to przygotowanie było umocnione modlitwą, postem i jałmużną.

Ksiądz Mariusz Jeżewicz, dyrektor Liceum Salezjańskiego w Lubinie

– Zachęcamy do uczestnictwa w liturgii. W czwartek przypomnimy sobie ustanowienie przez Pana Jezusa eucharystii. W wielu kościołach kultywowany jest zwyczaj obmywania nóg – przypomina kapłan.

Wieczorna msza, która oficjalnie rozpoczyna Triduum Paschalne, upamiętnia Ostatnią Wieczerzę i ustanowienie podczas niej sakramentów kapłaństwa i eucharystii. Wygłaszana tego dnia Ewangelia przypomina o tym, jak Jezus przed wieczerzą umył swym uczniom nogi i wielu parafiach kapłani naśladują to wydarzenie.

W Wielki Czwartek mszy nie kończy błogosławieństwo wiernych i rozesłanie, a Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do kaplicy zwanej Ciemnicą. Rozpoczyna się czas Męki Pańskiej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY