Weekend z bitwą warszawską, czyli trzydniowa Noc Muzeów

2561

100. rocznica obrony Europy przed komunizmem już za kilka dni. Z okazji zwycięstwa Polaków nad bolszewikami Muzeum Historyczne w Lubinie zaprasza na Noc Muzeów. Impreza potrwa trzy dni – od 14 do 16 sierpnia, a organizatorzy już dziś zapowiadają, że atrakcji nie zabraknie.

Fot. Muzeum Historyczne w Lubinie

Rocznicę bitwy warszawskiej obchodzimy 15 sierpnia, choć tak naprawdę toczyła się ona przez kilka dni. Na przedpolach stolicy wojsko polskie walczyło z bolszewikami od 13 do 25 sierpnia 1920 roku, broniąc Europy przed komunizmem.

Okazja do świętowania 100-lecia Cudu nad Wisłą, bo i tak nazywa się bitwę warszawską, jest więc wyjątkowa. Czekają nas trzy dni bliskich spotkań z historią. Program tegorocznej Nocy Muzeów obfituje w atrakcje. Punktem kulminacyjnym imprezy będzie inscenizacja bitwy z udziałem około setki rekonstruktorów z całej Polski. Wojska polskie i bolszewickie stoczą bój w parku Leśnym, na polanie przy wyjściu w kierunku Chróstnika, w sobotę, 15 sierpnia o godzinie 18.00. Żołnierze będą ubrani tak jak sto lat temu, uzbrojeni w broń z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Uwaga, będzie bardzo głośno, dlatego na teren inscenizacji nie będą wpuszczane dzieci poniżej 5. roku życia, a starsze, które nie ukończyły 12 lat, muszą mieć dorosłego opiekuna.

Na parkowej łące w sobotę w akcji zobaczymy jeden z cudów ówczesnej techniki – czołg Renault FT-17. Machinę będzie można też oglądać w sobotę i niedzielę na terenie zabytkowej strzelnicy w alei z czerwonej cegły. Będą też pokazy innego sprzętu militarnego, jak miotacza min 7.58 cm Minenwerfer, armaty Kruppa 75 mm M1903 czy lekkiego karabinu maszynowego MG08/16.

Noc Muzeów to też okazja, by zobaczyć, jak wyglądało wojenne życie obozowe, mundury poszczególnych wojsk, uzbrojenie, ale także jak działał szpital polowy i wreszcie jak przebiegało życie codzienne w Polsce 100 lat temu. Oprócz wojskowych zobaczymy też cywili. Będzie pokaz cywilnej mody z okresu 1910-1920, a także zabytkowe rowery z lat 30. i 40. XX wieku.

Każdy, kto chce poznać bliżej historię bitwy warszawskiej, może wziąć udział w prowadzonych przez rekonstruktorów dwóch grach oraz warsztatach historyczno-plastycznych. Gra miejska „1920” odbędzie się w piątek, od godz. 15.00 do 19.00. Gracze wcielą się w żołnierzy Wojska Polskiego sprzed 100 lat. Ich zadanie polega na dostarczeniu do sztabu dowodzenia ważnego meldunku. Gra będzie się toczyła w centrum miasta, rozpoczyna się w punkcie werbunkowym, czyli w ratuszu. Można się już zapisywać osobiście w Muzeum Historycznym w Lubinie, ul. Rynek 23 (ratusz), pokój 23) lub telefonicznie pod nr.: 76 754 45 00.

Natomiast w piątek, sobotę i niedzielę warto wziąć udział w kolejnej grze terenowej również zatytułowanej „1920”, ale już na terenie parku Leśnego. Tym razem uczestnicy będą mieli do wykonania inne zadania, m.in. przeprowadzenie śledztwa. Na tę grę nie trzeba się wcześniej zapisywać.

Będzie także okazja do połączenia historii z zainteresowaniami plastycznymi. W piątek w ratuszu od godziny 15.00 rekonstruktorzy pomogą wykonać polskie czapki wojskowe, a od godz. 19.00 prace o tematyce „Barwy wolności”. W parku Leśnym w piątek, sobotę i niedzielę przyda się każda para rąk do wspólnego tworzenia dioramy (przestrzennej makiety) bitwy warszawskiej, która będzie potem prezentowana na wystawie. Dzieło będzie opatrzone nazwiskami twórców. Aby wziąć udział w warsztatach dioramy, należy się zapisać, dzwoniąc pod nr: 731 123 733.

Muzeum Historyczne w Lubinie zaprasza też do oglądania wystaw stałych i czasowych. W ratuszu od piątku prezentowane będą dwie ekspozycje: w ratuszowej piwnicy „Wojna polsko-bolszewicka”, natomiast w Galerii Ratuszowej „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”. Pierwsza składa się z reprodukcji archiwalnych dokumentów, przede wszystkim propagandowych plakatów. Druga przybliża najważniejsze fakty i postaci związane z decydującą bitwą wojny polsko-bolszewickiej. Wystawa przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego prezentuje przyczyny, przebieg oraz konsekwencje tego konfliktu zbrojnego.

Na terenie parku Leśnego do obejrzenia są: ścieżka edukacyjna „Wielka Wojna” oraz wystawy” „Okupacja Sowiecka w Polsce”, „Bitwa o Anglię – za wolność waszą i tylko waszą” oraz „100. rocznica obrony Europy przed komunizmem”.

Wreszcie będzie też okazja, by na terenie strzelnicy… postrzelać. Na czas Nocy Muzeów w parku Leśnym pojawi się stanowisko strzelnicy pneumatycznej, a na nim m.in. karabiny, karabiny ASG, „wiatrówki”, łuk refleksyjny. Znajdziecie to wszystko przy kulochwycie na końcu strefy gastronomicznej.

Organizatorzy zadbali nie tylko o duszę, ale i o ciało – będzie strefa gastronomiczna, gdzie można kupić coś do jedzenia i do picia. Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny. Będą też specjalne autobusy miejskie, które dowiozą chętnych na teren parku przy ul. Kwiatowej.

Źródło: Muzeum Historyczne w Lubinie

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY