Wiadomo, że będą dwa, nie wiadomo jednak gdzie – KGHM nie podał jeszcze do publicznej wiadomości, gdzie wybuduje tymczasowe szpitale, zlecone mu przez premiera.
O tym, że spółki, w których Skarb Państwa ma w różnym stopniu udziały, mają wybudować dodatkowe szpitale tymczasowe, poinformował w miniony piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Gotowość do wypełnienia zadania jako pierwsza potwierdziła grupa Orlen, podając jeszcze tego samego dnia w komunikacie prasowym, że postawi prowizoryczne lecznice w Płocku (koncern ma tam swoją główną siedzibę – przyp. red.) i Ostrołęce, gdzie znajduje się należąca do grupy elektrownia.
Wkrótce potem szef Tauronu Wojciech Ignacok zapowiedział w rozmowie z portalem Money.pl, że ta spółka zbuduje dwa szpitale w Małopolsce.
Dwie kolejne placówki ma też zbudować KGHM, co potwierdził prezes miedziowego holdingu:
@kghm_sa realizuje polecenie @PremierRP budowy 2 szpitali tymczasowych w porozumieniu z wojewodą @Obremski_ przy koordynacji @MAPGOVPL. Oprócz tego zaczął już funkcjonować nasz oddział covidowy w szpitalu MCZ w Lubinie pic.twitter.com/lglhfTo6By
— Marcin Chludziński (@ChludzinskiM) October 31, 2020
Do tej pory jednak nie wiadomo, gdzie dokładnie powstaną te szpitale. Jak przekazała nam Sylwia Jurgiel, rzeczniczka prasowa Polskiej Miedzi, spółka analizuje temat.
Jak poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych, misję specjalną od premiera otrzymały dodatkowo: Lotos, PKO Bank Polski, Totalizator Sportowy i Węglokoks. Do akcji włączyć ma się również Bank Gospodarstwa Krajowego.
Koszty budowy poniesie Skarb Państwa. W przedsięwzięciu tym do spółek należeć będzie strona organizacyjna oraz inwestycyjna. Strona medyczna oraz administracyjna, a więc zapewnienie m.in. zgód administracyjnych, odpowiedniej kadry i sprzętu – do wojewodów oraz szpitali patronackich. To właśnie z nimi spółki ustalą szczegóły.
– czytamy w komunikacie resortu.