KGHM wraz z pięcioma innymi spółkami z udziałem Skarbu Państwa ma za zadanie wybudować dodatkowe szpitale tymczasowe. Znajdą się w nich miejsca dla około trzech tysięcy pacjentów. Takie polecenie wydał zarządom spółek premier Mateusz Morawiecki.
Informację na temat budowy szpitali przez firmy, w których państwo jest właścicielem lub posiada w nich udziały, przekazał dziś szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, goszczący w studiu Polskiego Radia 1.
.@michaldworczyk w #SygnałyDnia w @RadiowaJedynka: premier zobowiązał duże spółki Skarbu Państwa do budowy szpitali tymczasowychhttps://t.co/JIS0FaaInc
— Jedynka – Program 1 Polskiego Radia (@RadiowaJedynka) October 30, 2020
Poprosiliśmy KGHM o informację, gdzie spółka będzie budowała taki szpital, ile będzie w nim miejsc, kiedy powstanie i jaki będzie koszt tego przedsięwzięcia. – Oczekujemy jeszcze na dostarczenie decyzji i omówienie szczegółów. Po analizach będziemy w stanie powiedzieć więcej o wsparciu – odpowiedziała nam Sylwia Jurgiel, rzeczniczka prasowa KGHM.
Udział w projekcie potwierdził dziś prezes Orlenu Daniel Obajtek, wskazując już miejsca, w których zarządzana przez niego firma wybuduje szpitale:
Włączamy się w walkę z drugą falą pandemii. Grupa ORLEN, przy współpracy z rządem, zaangażuje się w budowę dwóch szpitali tymczasowych w Płocku oraz Ostrołęce. Jako firma odpowiedzialna społecznie wspieramy nasze otoczenie w walce z COVID19
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) October 30, 2020
Z kolei Michał Dworczyk jako lokalizacje szpitali budowanych przez państwowe firmy wskazał jeszcze Pomorze, Śląsk i Małopolskę. Te placówki mają uzupełnić listę szpitali tymczasowych, za których budowę odpowiadają z kolei wojewodowie:
Lokalizacje szpitali tymczasowych w Polsce ⬇️ pic.twitter.com/D7g2aGe86G
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 29, 2020