W tym roku przede wszystkim o relacjach

1917

W ubiegłym roku organizatorzy postawili na komedie, w tym na spektakle dające do myślenia – już po raz 14. do Lubina zjadą teatry i artyści z całej Polski, by zaprezentować się na scenie Muzy w ramach Jesieni Teatralnej. Dziś ruszyła sprzedaż biletów.

– W tym roku postawiliśmy na spektakle, które mówią o relacjach z drugim człowiekiem, ponieważ uważamy, że czasy pandemii mocno nadszarpnęły tego rodzaju związki międzyludzkie. Niektórzy odczuwają ludziowstręt. Inni nie mają problemów w nawiązywaniu relacji, ale też się one zmieniły, zarówno w rodzinach, jak i między przyjaciółmi. Chcemy pokazać w spektaklach właśnie różnego rodzaju relacje. Oczywiście zaprosiliśmy gwiazdy polskiej sceny, żeby nam o tym opowiedziały – mówi Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Centrum Kultury Muza.

W tym roku Jesień Teatralną zainauguruje 1 października Szymon Majewski z monologiem „One mąż show”. Jak łatwo się domyślić, opowie o relacjach z żoną i w swojej rodzinie.

Będzie można jednak obejrzeć spektakle nie tylko o relacjach rodzinnych, ale i między innymi zawodowych.

– W spektaklu Teatru Polonia „Próby” będzie o relacjach między aktorami, czyli zawodowych. Na scenie zobaczymy między innymi Mikołaja Grabowskiego i Iwonę Bielską, których uwielbia lubińska publiczność – dodaje dyrektor Muzy. – Będzie też na wesoło. Wrocławski Teatr Komedia zagra „Mayday Bigamistka”. Ten spektakl okazuje się hitem sprzedażowym w przedsprzedaży biletów. Dlatego zagramy dodatkowy spektakl o godz. 16 – przyznaje.

Gabriela Donczew z Muzy poleca natomiast tytuły „Inteligenci” Teatru Śląskiego z Katowic oraz „Boże mój” Teatru Polonia z Warszawy. Pierwszy opowiada o relacjach między rodzicami i dziećmi, drugi – o relacjach z Bogiem.

– Mamy też „Niepamięć” Fundacji Garnizon Sztuki i młode pokolenie aktorów. To spektakl poruszający, ale świetnie zagrany. W tamtym roku było dużo komedii, bo chcieliśmy państwa rozbawić, rozśmieszyć po czasie pandemii. A teraz chcemy zasiać trochę tego teatralnego niepokoju, dać do myślenia, żebyśmy trochę ten teatr poprzeżywali. Oczywiście w każdym spektaklu, tak jak w życiu, będzie i śmiesznie, i gorzko – dodaje Donczew.

Jak zwykle podczas Jesieni Teatralnej nie zabraknie propozycji dla najmłodszych widzów. Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu wystawi „Szewczyka Dratewkę”, a Teatr Avatar z Legnicy – „Syrenę” na podstawie klasycznej baśni. Natomiast kabaret Hrabi wystąpi ze swoim programem „Bez wąsów” dedykowanym dzieciom, ale nie tylko, bo znajdą w nim coś dla siebie również dorośli.

– Cały czas wierzymy, że edukację teatralną trzeba zaczynać od najmłodszych lat – przyznaje Donczew.

W części muzycznej Jesieni Teatralnej zaplanowano między innymi koncerty Muńka Staszczyka, Mroza i Michała Bajora.

– Nowością w naszym programie jest „Siesta w drodze”. Mamy nadzieję, że wspólnie z Marcinem Kydryńskim stworzymy nowy zwyczaj – dodaje Małgorzata Życzkowska-Czesak.

W ramach tego wydarzenia na lubińskiej scenie wystąpi Lucia de Carvalho.

Wśród imprez towarzyszących Jesieni Teatralnej są: Ogólnopolski Konkurs Wokalny Scena Prezentacji Młodych oraz gala finałowa konkursu filmowego.

– Bardzo się cieszymy, że w tym roku nasze zaproszenie przyjął pan Tomasz Raczek. Będzie gościem gali finałowej konkursu filmowego dla amatorów. 10 grudnia zapraszamy serdecznie na spotkanie całą publiczność – mówi dyrektor Muzy.

Bilety na wszystkie wydarzenia w ramach Jesieni Teatralnej od dziś są w sprzedaży. Na razie sprzedaż prowadzona jest jedynie w kasie Muzy, natomiast 30 sierpnia ruszy sprzedaż internetowa.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie ckmuza.eu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY