W 60. rocznicę odkrycia złóż miedzi

109

23 marca 1957 roku geolog Jan Wyżykowski przywiózł do Państwowego Instytutu Geologicznego cztery rdzenie, wydobyte podczas wierceń poszukiwawczych z otworu S-1 w okolicach Sieroszowic. Pierwsze badania próbek potwierdziły to, co podejrzewano od dawna – okolice Lubina, Polkowic i Głogowa są bogate w złoża miedzi. Od tego momentu wszystko się zaczęło, cały region się zmienił, a mieszkańcy mają pracę – w najbliższy czwartek Zagłębie Miedziowe świętować będzie 60-rocznicę odkrycia złóż miedzi. KGHM, ale nie tylko, zaplanował z tej okazji wiele uroczystości.

Skwer Wyżykowskiego w Lubinie

Z okazji rocznicy miedziowy holding zaplanował zarówno symboliczne złożenie kwiatów, jak i koncerty dla mieszkańców.

23 marca o godzinie 12.30 delegacje, goście oraz mieszkańcy, którzy chcą uczestniczyć w tych wydarzeniach, spotkają się pod obeliskiem upamiętniającym odkrycie złoża rud miedzi oraz w Sali Miedziowej w Sieroszowicach.

W programie m.in. oficjalne przemówienia, uroczystość składania kwiatów, występy artystyczne, projekcja filmu „Ludzie Nauki”. Jak zapowiada Departament Komunikacji i CSR, w uroczystości wezmą udział żona Jana Wyżykowskiego z rodziną oraz współpracownicy Jana Wyżykowskiego: dr Andrzej Rydzewski i Mieczysław Bury.

Rodzina i współpracownicy doktora Wyżykowskiego w piątek, 24 marca, złożą także kwiaty pod pomnikiem odkrywcy polskiej miedzi w Lubinie oraz spotkają się z dyrektorami szkół noszących imię J. Wyżykowskiego.

KGHM zaprasza też mieszkańców na dwa koncerty jubileuszowe. Pierwszy, 24 marca o godzinie 20, odbędzie się w Głogowie w kościele pw. Marii Panny Królowej Polski, a drugi, 25 marca o godzinie 18, w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie. Wystąpią m.in. Kayah, Marcin Wyrostek z zespołem Corazon, Anna Bystroń oraz Kaliska Orkiestra Symfoniczna.

60-tą rocznicę odkrycia złóż miedzi chcą też upamiętnić lubińscy społecznicy. Razem z delegacjami ze szkół imienia dr Wyżykowskiego 23 marca o godzinie 14 będą składać kwiaty na skwerze Wyżykowskiego. W uroczystości weźmie też udział córka Tadeusza Zastawnika, legendarnego budowniczego KGHM.

Oprócz tego do Lubina przyjedzie też pociąg i to nie byle jaki, bo będzie to zabytkowy skład ciągnięty przez autentyczny parowóz. Będzie można się nim przejechać do Legnicy i z powrotem. Muzealny Pociąg Specjalny Wyżykowski oraz Cuprum przyszykowało dla mieszkańców z okazji 60. rocznicy odkrycia złóż miedzi Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY