Uczniowie wracają do wyremontowanych szkół

28

Blisko 3,5 miliona złotych pochłonęły w tym roku wakacyjne remonty szkół z terenu powiatu lubińskiego. Najwięcej pieniędzy wydano w Lubinie, gdzie główną inwestycją było wyposażenie warsztatów i pracowni zawodowych przy ulicy Komisji Edukacji Narodowej. 

Fot. archiwum Lubin.pl
Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie po wakacjach będą szlifowali zawodowe umiejętności w wyremontowanych pomieszczeniach warsztatowych

Uczniowie po wakacjach wrócą do odświeżonych szkół. Remonty w lubińskich placówkach kosztowały miasto 3,1 mln zł, z czego zdecydowaną większość, bo aż 2,5 mln przeznaczono na kolejny etap wyposażania warsztatów i pracowni zawodowych przy ulicy Komisji Edukacji Narodowej – informuje Jacek Mamiński, rzecznik prasowy prezydenta Lubina.

Ponadto w Gimnazjum nr 4 i Szkole Podstawowej nr 14 w Lubinie zostały wyremontowane łazienki, wymienione podłogi na korytarzach, pomalowane ściany. W pozostałych placówkach przeprowadzono drobne roboty, jak odświeżenie i malowanie sal.

W gminie wiejskiej Lubin przeprowadzono remonty w szkołach podstawowych w Krzeczynie Wielkim, Niemstowie, Osieku, Raszówce, Siedlcach i Szklarach Górnych. Koszty prac placówki pokrywały z własnego budżetu. W każdej z nich odświeżono i pomalowano pomieszczenia, a oprócz tego w Krzeczynie Wielkim zaadaptowano pomieszczenie na salę lekcyjną, naprawiono dach i okna, wprowadzono założenia nawadniania automatycznego części szkoły oraz wybudowano siłownię zewnętrzną. W szkole w Niemstowie została naprawiona instalacja ogrzewania centralnego, wyremontowane podłogi oraz przeprowadzone prace konserwatorskie na placu zabaw, a w szkole filialnej w Osieku wyremontowano salę gimnastyczną. Natomiast w Raszówce prace związane były z wymianą rolet i wykonaniem brakującej części chodnika przy szkole. W Siedlcach dodatkowo zamontowano fontannę wody pitnej. W placówce w Szklarach Górnych przysposobiono salę dla oddziału przedszkolnego.

– Od tego roku szkolnego przedszkolaki będą uczyły się w budynku szkoły – mówi Maja Grohman, rzecznik prasowy wójta gminy Lubin. – Również zapewniono uczniom nieodpłatne podręczniki, część zamawiając w Ministerstwie Edukacji Narodowej, cześć zakupując z przekazanych środków dotacji celowej.

Fot. materiały prasowe UG Rudna
Fot. UG Rudna

Z kolei w Rudnej i Chobieni gmina przeznaczyła 250 tys. zł na letnie prace konserwatorskie. W Zespole Szkół w Rudnej została wymieniona instalacja centralnego ogrzewania. – To pozwoli nam znacznie obniżyć koszty związane z ogrzewaniem budynku. W miejsce starych żeliwnych kaloryferów pojawiły się nowe stalowe grzejniki. To samo dotyczy rur, które wymienione zostały na miedziane – mówi dyrektor szkoły Zbigniew Grabowski.

Natomiast w Zespole Szkół w Chobieni położono płytki w korytarzu i pracowni komputerowej oraz odświeżono sale i budynek.

Jedynym samorządem, który w tym roku nie przeprowadzał wakacyjnych remontów w placówkach oświatowych, była Ścinawa. 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY