Nastolatek oddał szpik

96

Akcja #KOMÓRKOMANIA na Dolnym Śląsku została zainaugurowana w ubiegłym roku przy wsparciu Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty i Fundacji DMKS. W tym roku aż 49 szkół z naszego województwa zaangażowało się w drugą edycję projektu. – Jesteśmy jedyną szkołą w promieniu 30 km, która bierze udział w akcji. W tamtym roku zajęliśmy czwarte miejsce. Liczę, że w tym roku pójdzie nam lepiej – uśmiecha się Agnieszka Bober, organizatorka akcji w Zespole Szkół nr 1 w Lubinie.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie, którzy wzięli udział w akcji

Zespół Szkół nr 1 im. Bolesława Krupińskiego w Lubinie, chętnie angażuje się w akcje krwiodawstwa lub rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

– Już drugi raz przystępujemy do akcji #KOMÓRKOMANIA. To tak naprawdę młodzież pracuje dla młodzieży. Starsi uczniowie, należący do koła pierwszej pomocy, prowadzą prelekcje i edukują wszystkich zainteresowanych. Oni zachęcają, a także rejestrują swoich kolegów i wszystkich chętnych – zdradza Agnieszka Bober, która jest również nauczycielem wychowania fizycznego w Zespole Szkół nr 1 w Lubinie.

Ich punkt był otwarty przez trzy godziny dziennie, przez cały tydzień, od poniedziałku do piątku. – Wtedy można było się do nas zgłaszać. W tym roku zarejestrowaliśmy aż 108 osób. To wspaniały wynik i po cichu liczymy na podium. W zeszłej edycji zarejestrowaliśmy 49 osób, zajmując przy tym miejsce czwarte – opowiada nauczycielka.

Jak jednak zaznacza – nie idą na rekord i nie chodzi tutaj o ilość.

– W zeszłym roku mieliśmy piękny prezent i bonus dla wszystkich. Jeden z naszych uczniów już miesiąc po zarejestrowaniu się w bazie dostał informację zwrotną – znaleziono jego bliźniaka genetycznego. Marcin miał tydzień na zastanowienie się, ale praktycznie od razu podjął decyzję, że odda szpik, ratując przy tym życie innej osobie – wspomina Bober. – Marcin to już nasz absolwent, ale to wspaniały i sympatyczny chłopak. A jak się okazało – ma jeszcze bardzo dobry szpik – śmieje się kobieta.

Chociaż ludzie coraz chętniej rejestrują się do bazy, wciąż krążą mity, które odstraszają potencjalnych dawców. – Owszem, świadomość jest coraz większa, ale wszyscy wciąż mają w głowie, że szpik pobiera się z kręgosłupa – tłumaczy organizatorka.

– 80 procent ludzi szpik ma pobierany z krwi. 20 procent przypadków, gdy zadecyduje lekarz, ma pobierany szpik z talerza kości biodrowej – opowiada.

Nauczycielka zaznacza, że młodzież jest otwarta i chętna, ale aby zostać potencjalnym dawcą szpiku i być zarejestrowanym w bazie, należy mieć ukończone 18 lat.

W 2017 roku przy wsparciu Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty Fundacja DKMS zainicjowała  edukacyjny projekt #KOMÓRKOMANIA na terenie województwa dolnośląskiego. W pierwszej edycji udział wzięły 53 szkoły, a na dołączenie do grona potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku zdecydowały się wówczas 1363 osoby, spośród których aż szesc oddało już swoje komórki macierzyste bądź szpik, dając szansę na życie pacjentom walczącym z nowotworami krwi.

Fot. Agnieszka Bober


POWIĄZANE ARTYKUŁY