Ubezpieczenie garażu – ile kosztuje i przed czym chroni?

182

Garaże dzielą się na wolnostojące i umiejscowione w budynkach mieszkalnych. Można je objąć ochroną, o ile nie są to garaże blaszane, w budowie i nieposiadające stosownych zamknięć – ich z reguły nie da się ubezpieczyć.

Garaż garażowi nierówny – co można ubezpieczyć, a czego nie?

Ubezpieczenie garażu nie występuje jako samodzielny produkt ubezpieczeniowy. Istnieje opcja włączenia go w ochronę z polisy mieszkaniowej poprzez zakup odpowiedniego rozszerzenia. Koniecznie też trzeba sprawdzić definicję garażu znajdującą się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), gdyż może się okazać, że w danym przypadku ubezpieczenie garażu nie wchodzi w rachubę.

Według ekspertów polis mieszkaniowych na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ubezpieczenie-garazu-i-dodatkowych-budowli-poza-domem wymogi dotyczące garażu zgłaszanego do ubezpieczenia są indywidualnie określane przez ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie garażu a zakres ochrony

Garaż w polisie mieszkaniowej chroniony jest na takich samych zasadach, co nieruchomość mieszkalna. Podstawowa polisa zapewnia ochronę murom (czasami też i innym elementom stałym) w ramach tzw. pakietu ogniowego zawierającego różne zdarzenia losowe. To jednak za mało, aby należycie chronić garaż i znajdujące się w nim mienie, dlatego zakres ochrony warto poszerzyć o:

  • kradzież z włamaniem,

  • przepięcie,

  • wandalizm i dewastację,

  • powódź,

  • zalanie.

Nie każde mienie ruchome przechowywane w garażu podlega ubezpieczeniu. Wyłączenia obejmują m.in. gotówkę, kosztowności oraz pojazdy mechaniczne. Ponadto wymagana przez ubezpieczyciela forma zabezpieczenia garażu np. przed kradzieżą może się różnić w zależności od przechowywanego tam mienia.

Ile kosztuje ubezpieczenie garażu w Lubinie?

Opłaty za ubezpieczenie garażu w Lubinie zaczynają się średnio od 14 zł rocznie wzwyż. Ostateczna wysokość składki podyktowana jest wieloma przesłankami. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele czynników, np. wartość, powierzchnię i lokalizację nieruchomości, rodzaj konstrukcji budynku (palna lub niepalna), rok budowy, liczbę i wiek lokatorów etc.

Cena ubezpieczenia garażu zależna jest również od wybranego wariantu polisy i zakresu ochrony – im jest on szerszy, tym więcej trzeba zapłacić za polisę, a więc i za ubezpieczenie garażu.

Odszkodowanie za szkody w garażu

Odszkodowanie za szkody w garażu naliczane jest na podstawie wartości:

  • odtworzeniowej – ubezpieczyciel zobligowany jest do pokrycia kosztów przywrócenia garażu do stanu nowego, ale nie ulepszonego,

  • rzeczywistej – metoda stosowana przy budynkach starszych, gdzie wysokość odszkodowania jest pomniejszana z racji na zużycie techniczne.

Wysokość odszkodowania za straty na mieniu przechowywanym w garażu nigdy nie jest większa niż suma gwarantowana dla ruchomości domowych. Świadczenie nie jest przyznawane w każdej sytuacji. Ubezpieczyciele stosują wyłączenia odpowiedzialności, które w odniesieniu do garażu uwzględniają m.in. błędy konstrukcyjne, zawilgocenie lub zagrzybienie (chyba że są efektem powodzi lub zalania, które obejmuje polisa), działanie zwierząt czy rażące niedbalstwo.


POWIĄZANE ARTYKUŁY