Tutaj szkolić będą się górnicy, uczniowie i nauczyciele

1364

Branżowe Centrum Umiejętności – to nowa placówka edukacyjna, która od niedawna funkcjonuje na terenie Poligonu Szkoleniowego Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr. Jednostka, która szkoli i podnosi kompetencja od uczniów, przez nauczycieli, aż po pracowników Polskiej Miedzi, została dziś oficjalnie otwarta.

– To dla nas ważny dzień. Otwieramy kolejny ważny obiekt dydaktyczny dla naszej placówki, ale i dla całego KGHM, dla pracodawców z całego regionu, szkół i nauczycieli. Ten obiekt powstał, by kształcić młodych, ale też wszystkich, którzy chcą się rozwijać i zdobywać nowe kompetencje – mówi Bogusław Szyszka, prezes Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr.

Iwona Optołowicz, dyrektor Branżowego Centrum Umiejętności Górnictwa Rud 4.0, tłumaczy, że Branżowe Centra Umiejętności to idea Ministerstwa Edukacji. Pomysł był taki, aby utworzyć w kraju 120 centrów, każde przypisane do innej dziedziny.

– Dziedzina naszego Branżowego Centrum Umiejętności to górnictwo podziemne, przeróbka rud i metali, surowców mineralnych. Mamy trzy obszary główne działalności: obszar szkoleniowy, obszar integrujący oraz innowacyjny – wyjaśnia dyrektor Optołowicz. – Edukacja to przede wszystkim szkolenia dla nauczycieli, czyli tych, którzy już kształcą młodych ludzi, którzy uczą się w tej dziedzinie. Skupiamy się na tym, żeby zaktualizować ich wiedzę, żeby byli na bieżąco z tym, co się dzieje w przemyśle. Następny obszar to uczniowie, czyli ci, którzy za chwilę wejdą na rynek pracy w przemyśle – my chcemy uzupełnić ich wiedzę, ponieważ podstawa programowa obejmuje tylko to, co niezbędne, my zagłębiamy się w szczegóły istotne dla branży. Bo przemysł to co, co się stale rozwija. Trzecia grupa odbiorców naszych szkoleń to osoby dorosłe, czyli pracownicy, którzy już pracują w przemyśle albo za chwilę wejdą na rynek pracy – dodaje.

Projekt jest realizowany przy współpracy z KGHM oraz Związkiem Pracodawców Polska Miedź.

– Gdy rozpoczynałem swoją karierę w miedzi wiele lat temu, właśnie do MCKK skierowałem swoje pierwsze kroki. Mimo, że byłem po uczelni technicznej, to tutaj tak naprawdę zdobyłem niezbędną wiedzę o górnictwie i KGHM. Tutaj wiedza przekazywana jest najpełniej. To ważne miejsce dla młodych, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy oraz dla tych, którzy chcą podnosić swoje kompetencje, bo człowiek uczy się całe życie – podsumowuje obecny podczas dzisiejszego otwarcia Krzysztof Porębski, dyrektor naczelny do spraw górnictwa w KGHM.

Więcej na temat powstania i funkcjonowania BCU pisaliśmy TUTAJ.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY