To jest mniej bolesne niż ukąszenie komara

1874

Równo o godz. 7 w szpitalu przy ul. Bema w Lubinie rozpoczęła się kolejna zbiórka krwi zorganizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Serce Górnika” wspólnie z lubińskim oddziałem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. Celem akcji, oprócz oczywiście zebrania jak najwięcej najcenniejszego płynu, jest również upamiętnienie 38. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Organizatorzy liczą na pobicie wyniku sprzed roku, kiedy to oddano łącznie 86 litrów krwi.

– To jest nieoceniona pomoc dla potrzebujących. Tego się nie dostrzega dopóki nie dotyka to kogoś ze znajomych czy bliskich – uważa Zbigniew Młotek, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Serce Górnika”. – Niestety krwi nie można kupić. Jeśli jej brakuje, tak jak teraz podczas epidemii, to w bankach po prostu wydaje się jej więcej niż się pobiera. Z tego powodu niektóre zabiegi i operacje są odwoływane, dlatego zachęcamy wszystkie zdrowe osoby, chcące pomóc drugiemu człowiekowi, do oddania krwi. Jest to całkowicie bezpieczne, nawet teraz przy koronawirusie – dodaje. 

Akcja potrwa do poniedziałku. Każdy, kto zechce podzielić się swoim najcenniejszym darem, może liczyć na upominek od organizatorów. 

Krew w ramach akcji można  oddawać w godzinach otwarcia terenowego oddziału RCKiK w Lubinie, czyli dziś do godz. 12 oraz w piątek i poniedziałek do godz. 16.

– Oddawanie krwi po części uzależnia. Jak wielka jest to pomoc dla drugiej osoby, widzimy szczególnie w klinikach onkologii dziecięcych. Tam jest namacalny dowód, że bez tej krwi te osoby nie miałyby szans na przeżycie – zauważa Młotek.

Zbigniew Młotek

Sam moment wkłucia igły w żyłę i pobrania krwi praktycznie nic nie boli. – Porównałbym to do ukąszenia komara, które jest chyba bardziej boli. Pamiętajmy, że krew to lek, którego się niczym nie da zastąpić. Dlatego jest tak ważne, żebyśmy się nią dzielili – mówi jeden z dawców.

Przypomnijmy, że krew może oddać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, ważąca ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku. Dobrze jest też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu minionej doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym lub przyjmuje się leki.

Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem. Trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi stanu zdrowia. Do oddania kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY