Szpitale potrzebują krwi – RCKiK apeluje do dawców

503

– W związku z dużymi wydaniami do szpitali apelujemy do wszystkich Dawców o zgłaszanie się do oddawania krwi! – czytamy w ostatnim apelu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. Tradycyjnie najbardziej pożądane są  grupy ujemne.

W ostatnim czasie w wielu centrach krwiodawczych w Polsce znacznie spadły stany krwi. Nie inaczej jest we wrocławskiej placówce i podległych jej oddziałach terenowych, w tym też w Lubinie. 

– U nas sytuacje też nie jest dobra. Wrocław nie ma na tyle krwi, żeby szpitale mogły bezpiecznie funkcjonować. Jest tyle zabiegów, że ta krew schodzi na pniu, a dawców jest jak na lekarstwo. Być może wynika to z tego, że ludzie teraz chorują. Studentom rozpoczyna się sesja, więc się uczą i też nie przychodzą. Liczymy, że przed feriami trochę ludzi nas odwiedzi – mówi Joanna Jarmolińska, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, oddział terenowy w Lubinie. 

Joanna Jarmolińska, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, oddział terenowy w Lubinie

Brakuje przede wszystkim grup minusowych.

– Jesteśmy dużym województwem, więc wszystkie grupy chętnie przyjmiemy – dodaje Jarmolińska. 

W Lubinie oddział tere krew można oddawać codziennie (oprócz weekendów) w szpitalu przy ul. Bema 5 w następujących godzinach:

Krew może oddać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, ważąca ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku. Dobrze jest też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu minionej doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym lub przyjmuje się leki.

Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem. Trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi stanu zdrowia. Do oddania kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY