Tak wygląda codzienność niewidomych

122

W ramach projektu wspartego przez gminy miejską i wiejską Lubin, w Ustroniu Morskim w Ośrodku Leczniczo-Rehabilitacyjnym „Klimczok” Polskiego Związku Niewidomych odbyło się szkolenie osób niedowidzących i niewidomych w zakresie rehabilitacji podstawowej.

P1020226

Szkolenie dotyczyło między innymi orientacji przestrzennej, czynności dnia codziennego, pisma punktowego – Braille’a. Wzięło w nim udział 40 osób, w tym 9 przewodników, byli to mieszkańcy gminy miejskiej i gminy wiejskiej Lubin oraz gmin Ścinawa, Rudna.

Na zajęciach z orientacji przestrzennej omówiono posługiwanie się laską. Każdy uczestnik wraz z przewodnikiem uczył się, jak prowadzić osobę niewidomą po schodach, omijania napotkanych przeszkód, przeprowadzania osoby niewidomej przez drzwi w trakcie ich otwierania i zamykania. Poruszania się po chodnikach i bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.

Podczas zajęć z czynności dnia codziennego, instruktor zaprezentował sprzęt gospodarstwa domowego z jakiego mogą dodatkowo korzystać osoby niewidome i niedowidzące. Udzielono między innymi informacji, jak poradzić sobie samemu w codziennych czynnościach np.: nalać zupę na talerz, unikając rozlewania, odpowiedniego sposobu używania sztućców, rozpoznania strony ostrości noża, umiejętności rozpoznania wielkości spożywanej porcji z dokładnym rozmieszczeniem posiłku na talerzu według tarczy zegarowej.

Uczestnicy szkolenia piekąc ciasta samodzielnie nalewali olej, odmierzali mąkę, rozbijali jajka wykonywali wszystkie czynności, które na co dzień wykonuje się w domu – czynności dla zapewnienia odpowiedniego przeszkolenia osób, które widzą wykonywane były w specjalistycznych okularach (gogle, przez które nic nie widać) są one używane na tego typu szkoleniach.

Ponadto podczas szkolenia instruktor przedstawił i zaprezentował, jak korzystać z pisma punktowego, jakim jest metoda Braille’a. Jest to tzw. system sześciu punktowy, który umożliwia nam czytanie poprzez odczyt odpowiednio umieszczonych punktów np. alfabet.

Mimo, iż nauka czytania i pisania Braille’em jest bardzo trudna i ciężka dla osób, które jeszcze cokolwiek widzą, uczestnicy szkolenia bardzo chętnie podejmowali próbę uczenia się tego systemu i chcą uczyć się go dalej.

W obecnych czasach oprócz występujących na różnych nośnikach czytanych np. książek i innych multimediów, które są dużym ułatwieniem i udogodnieniem coraz częściej można spotkać książki pisane tą metodą, a nawet oznaczone nią są opakowania leków, jest to bardzo ważne dla osób, które całkowicie straciły wzrok. Możliwość czytania Braille’m jest wręcz niezastąpiona.

Szkolenie, które trwało przez siedem dni, dało zarys tego, co powinniśmy umieć i czego powinniśmy się uczyć. Dlatego tego typu szkolenia powinny odbywać się częściej nie tylko ze względu na ilość czasu potrzebnego dla jednej osoby, ale dlatego, że jest duże zapotrzebowanie na tego typu szkolenia.

źródło: Teresa Woś, koło PZN w Lubinie

Film ze szkolenia

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY