Dziś ważny dzień dla wiernych Kościoła Wschodniego – Wielkanoc, zwana też Paschą, Zmartwychwstaniem Chrystusowym czy Zmartwychwstaniem Pańskim. Dla wyznawców prawosławia jest to najważniejszy w roku moment życia liturgicznego. To święto najuroczyściej celebrowane.
Duchowym przygotowaniem do Wielkanocy jest czterdziestodniowy Post zwany Wielkim lub czterdziestnicą – pamiątka 40-dniowego postu Jezusa Chrystusa, po chrzcie w rzece Jordan i przed rozpoczęciem działalności publicznej. W Kościele Prawosławnym Wielki Post poprzedzony jest czterotygodniowym przedpościem, będącym wstępem i pierwszym etapem całego liturgicznego zespołu obrzędowego, zarówno obchodów wielkopostnych, jak i paschalnych.
– W tradycji Kościoła Prawosławnego okres przygotowujący nas do Wielkanocy nazywamy Wielkim Postem. To czas wewnętrznej, duchowej przemiany człowieka. Bez tego czasu samo pojęcie zmartwychwstania dla prawosławnego chrześcijanina byłoby czymś zupełnie obcym. Dlatego pięć niedziel przygotowujących do Wielkiego Postu, jak i sam trwający 40 dni Wielki Post, powoduje, że duchowe owoce, które w nas wzrastają, są dla nas najcenniejszym darem. Być może z tego też wynika duchowość Prawosławia, dzięki której Wielki Post jest zachowywany w tradycji Kościoła Wschodniego – mówi ksiądz Bogdan Repeła, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Świętej Trójcy w Lubinie.
Same święta są bardzo podobne do tych, które obchodzone są w Kościele Katolickim. Jest nabożeństwo wielkanocne i tradycyjne poświęcenie pokarmów w koszyczkach.
W koszyczkach wiernych prawosławia znajdziemy często również chleb nazywany Paschą, chrzan, sól, nabiał, wędliny a nade wszystko jajko-pisankę jako symbol nowego życia.
Z okazji Wielkanocy ksiądz Bogdan Repeła złożył życzenia wiernym.
– Z okazji Święta Zmartwychwstania Pańskiego życzę wszystkim wiernym Kościoła Prawosławnego, aby duchowe owoce Wielkiego Postu i radość zmartwychwstania Pańskiego napełniły nasze życie zdrowiem, szczęściem, miłością, wzajemną życzliwością, a nade wszystko pokojem na całym świecie. Aby światło paschalnej nocy kierowało zawsze nasze myśli i uczynki ku prawdzie, jaką jest zmartwychwstały Chrystus, dając nam tym samym wiele energii, siły i miłości w obcowaniu z bliźnim i całym światem – życzy duchowny.