Światowy Dzień Walki z Bezrobociem

237

Sytuacja na rynku pracy jest jednym z najważniejszych wskaźników kondycji gospodarczej i społecznej każdego kraju. Bezrobocie w Polsce sukcesywnie spada, a rośnie zatrudnienie. Wskaźniki makroekonomiczne raczej dobrze wróżą na przyszłość, niemniej dziś, 11 kwietnia w Światowy Dzień Walki z Bezrobociem, warto się przyjrzeć sytuacji. W całym kraju, również w powiecie lubińskim, zauważa się jedną tendencję – głównym problemem na rynku pracy jest zjawisko długotrwałego bezrobocia.

Data 11 kwietnia jest szczególnie ważna – zwraca uwagę nie tylko na statystyki dotyczące liczby bezrobotnych, ale także na problemy, które wywołuje dłuższy okres pozostawania bez pracy. Bezrobocie to ważny problem społeczny, który może prowadzić nawet do wykluczenia społecznego. Trudno je zmierzyć. Urzędy pracy wyliczają je na podstawie zarejestrowanych osób, urzędy statystyczne posługują się natomiast metodą badania aktywności ekonomicznej ludności. Według tego badania każdą osobę, która w ciągu ostatniego tygodnia wykonywała zarobkową pracę przez co najmniej godzinę, uznaje się za pracującą.

Chociaż bezrobocie w Polsce sukcesywnie spada, zatrudnienie rośnie, a wskaźniki makroekonomiczne raczej dobrze wróżą na przyszłość, to głównym problem polskiego rynku pracy jest zjawisko długotrwałego bezrobocia. Borykają się z nim osoby, mające długotrwały problem ze znalezieniem pracy.

Mimo pozytywnych nastrojów, ponad 40% dzisiejszych bezrobotnych to osoby pozostające bez pracy dłużej niż 12 miesięcy. Tendencja ta widoczna jest także w powiecie lubińskim. Wprawdzie liczba osób długotrwale bezrobotnych nieznacznie spadła, to wzrósł ich odsetek w stosunku do liczby ogółu zarejestrowanych bezrobotnych. Kluczem do zapewnienia stabilności kapitału ludzkiego na najbliższe lata jest aktywizacja właśnie tej grupy osób i przywracanie na rynku pracy.

Osoby mające trudności ze znalezieniem zatrudnienia mają obecnie wiele możliwości skorzystania z pomocy w urzędach pracy. Mogą korzystać z poradnictwa zawodowego, pośrednictwa pracy czy wszelkich form związanych z podnoszeniem kwalifikacji. Powiatowy Urząd Pracy w Lubnie wspomaga również bezrobotnych poprzez aktywizację w formach określonych w ustawie oraz poprzez specjalne programy adresowane do osób szczególnie oddalonych od rynku pracy.

Urząd prowadzi również działania mające na celu przeciwdziałanie bezrobociu. Narzędziem służącym do tego celu jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy, który stanowi wydzieloną część Funduszu Pracy przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu posiadania kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. KFS adresowany jest zarówno do pracowników jak i pracodawców, którzy chcieliby skorzystać z różnych form kształcenia ustawicznego.

Źródło: Piotr Bodaj/PUP Lubin


POWIĄZANE ARTYKUŁY