Sprawdzian szóstoklasisty zlikwidowany

40

Sprawdzian szóstoklasisty zostanie zlikwidowany, wprowadzono też nowe zasady odwoływania się od wyników matur i dofinansowanie do podręczników – to kilka z najważniejszych zmian dotyczących oświaty przyjętych przez rząd. Będą one obowiązywać od 1 września 2016 roku.

szkoły

W tym roku zmiany obejmą między innymi egzaminy końcowe dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nie będzie sprawdzianu szóstoklasisty, ale Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni szkołom testy diagnostyczne sprawdzające poziom wiedzy i umiejętności uczniów.

– Sprawdzian końcowy jest potrzebny, bo pozwala podsumować edukację na tym etapie. Bez względu na postanowienia Ministerstwa Edukacji Narodowej, planujemy taki wewnętrzny test przeprowadzić – mówi Iwona Kędzierska, wicedyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych w Lubinie.

Następną sprawą jest odwoływanie się od wyników matur pisemnych i egzaminów zawodowych. Zdający, w 2017 roku, będą mogli zgłaszać swoje zastrzeżenia do niezależnego Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, przy CKE.

Z kolei gimnazjaliści będą mogli fotografować swoje arkusze podczas wglądu do nich. W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej będzie musiał wskazać innego egzaminatora.

Kolejną kwestią jest refundacja materiałów edukacyjnych dla osób z niepełnosprawnością. Ze środków dotacji celowej będą zakupione podręczniki, a także, w szczególnych przypadkach, sprzęt lub oprogramowanie umożliwiające odczyt w postaci elektronicznej.

Również brakujące podręczniki i materiały do nauki języków obcych będą sfinansowane z dotacji celowej, ale koszt takiego podręcznika nie może przekraczać 25 złotych na jedną osobę.

Przyszły rok szkolny będzie przyjazny dla uczniów mającymi trudności adaptacyjne i komunikacyjne związane z wcześniejszą edukacją za granicą. Dla tych dzieci planowane jest dostosowanie form i metod nauczania do ich indywidualnych potrzeb.

Ponadto w najbliższych latach terminy rekrutacji czy składania dokumentów do szkół i przedszkoli będą ustalane przez organy prowadzące lub kuratora oświaty. Zostaną doprecyzowane rozliczenia dotacji z budżetu samorządu dla placówek oświatowych. Wygaszeniu ulegną szkoły pomaturalne bibliotekarskie i animatorów kultury.


POWIĄZANE ARTYKUŁY