Skażone rośliny

20

Lubiński oddział Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o infekcji dwóch gatunków roślin uprawnych – buraka cukrowego i pastewnego oraz kukurydzy. Komunikat o zagrożeniu roślin obowiązuje na terenie powiatów lubińskiego i polkowickiego.

Plantacjom buraka zagraża chwościk buraka, czyli choroba grzybowa. Czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się infekcji sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz wysoka temperatura wynosząca 25-35°C.

Jako próg szkodliwości przyjmuje się stwierdzenie na obrzeżach pól 5 proc. roślin ze średnio dziesięcioma plamami. Decyzję o sposobie i terminie zwalczania chwościka buraka na plantacjach buraka cukrowego i pastewnego należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.

Natomiast na plantacjach kukurydzy zaobserwowano pojawienie się omacnicy prosowianka tzw. motyla nocnego, szkodnika roślin uprawnych. Lot motyli i składanie jaj trwa od połowy czerwca do końca sierpnia. Do określenia masowego lotu motyli omacnicy prosowianki stosuje się pułapki odławiające, które rozmieszcza się na plantacji w połowie czerwca.

Larwy wylęgają się po około 7-15 dniach. Objawy żerowania najlepiej widoczne są pod koniec sierpnia (otwory o średnicy 3-4 mm). Składaniu jaj sprzyja sucha i ciepła pogoda. Ograniczyć pojawienie się szkodnika można m.in. poprzez niszczenie i usuwanie z plantacji chwastów o grubych łodygach oraz równoważne nawożenie azotem.


POWIĄZANE ARTYKUŁY