Senior na drodze – bezpłatne warsztaty w hali

587

O tym, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich na drodze i jak się przed nimi ustrzec – tego między innymi dowiedzą się seniorzy z Lubina podczas warsztatów, jakie odbędą się w najbliższą środę (25 października) w hali widowiskowo-sportowej. Ci, którzy przyjadą na rowerze, będą mogli skontrolować swój jednoślad i doposażyć w oświetlenie.

Środowe warsztaty to część ogólnopolskiej akcji skierowanej do osób powyżej 60. roku życia „Senior na drodze… do bezpieczeństwa”. Takie spotkania odbywają się od września do listopada w wybranych lokalizacjach w każdym z 16 województw.

Celem tej inicjatywy jest zwiększenie świadomości seniorów o potencjalnych zagrożeniach na drodze, a tym samym zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i rannych na drogach. Akcja polega na edukacji dotyczącej przepisów ruchu drogowego, bezpiecznego poruszania się po drogach, a także uświadamianiu, jak zmiany fizjologiczne związane z wiekiem mogą wpływać na bezpieczeństwo na drodze

– informują organizatorzy akcji, czyli Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Spotkanie z seniorami w Lubinie odbędzie się w hali RCS. Rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do 14. Wstęp jest bezpłatny. Podczas wydarzenia ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego porozmawia z uczestnikami na temat najczęstszych niebezpieczeństw występujących na drodze, a policjant z wydziału ruchu drogowego wskaże bezpieczne rozwiązania.

Ponadto każdy senior, który przyjedzie na spotkanie swoim rowerem, będzie mógł skorzystać z bezpłatnego przeglądu technicznego roweru i uzupełnić braki w oświetleniu, tak aby jednoślady były wyposażone zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Uczestnicy warsztatów będą mogli także bezpłatnie skorzystać z profesjonalnego symulatora do przeprowadzania szkoleń z zakresu bezpiecznej jazdy.

Ze statystyk wynika, że w przypadku seniorów częściej dochodzi do poważnych wypadków. Zgodnie z danymi policji za 2022 rok, ofiary wypadków drogowych powyżej 60. roku życia to 5955 osób, z czego 590 to ofiary śmiertelne.

– Pomimo przewidywalnego spadku liczby ludności w Polsce, spodziewany jest systematyczny wzrost liczby osób powyżej 60. roku życia, dlatego działania edukacyjne wśród starszych uczestników ruchu drogowego są niezwykle ważne. Realizowane działania mają na celu zmianę postaw i zachowań, a także zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i rannych wśród seniorów – powiedział wiceminister infrastruktur, zastępca przewodniczącego Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Rafał Weber.


POWIĄZANE ARTYKUŁY