Ścinawska Strefa Aktywności Gospodarczej coraz bliżej

19

Ścinawska Strefa Aktywności Gospodarczej, zapisana jak dotąd tylko w planie przestrzennym, ma szansę stać się obszarem naprawdę atrakcyjnym dla inwestorów. Na działkach zlokalizowanych na obrzeżach miasta powstaną nowe sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieci wodociągowe, przyłącza energetyczne oraz, w niedługiej perspektywie czasowej, również gazowe.

dsc_002
Źródło: Ścinawa.pl

Władze Ścinawy chcą powstania Strefy Aktywności Gospodarczej z prawdziwego zdarzenia, której celem ma być przyciągnięcie potencjalnych inwestorów, przedsiębiorców i ograniczenie zjawiska bezrobocia w regionie. Wykorzystane do tego mają być nieużytki i jednocześnie obszary zdegradowane zlokalizowane na obrzeżach miasta przy ulicy Legnickiej.

– Dzięki zrealizowanemu przedsięwzięciu, a liczymy, że stanie się to do końca 2018 roku, będziemy dysponowali blisko 18-hektarowym terenem inwestycyjnym, uzbrojonym i gotowym na przyjęcie potencjalnych przedsiębiorców – wyjaśnia burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

Wszystko zostało dokładnie zaplanowane. Teren podzielony będzie na kilka modułowych działek, uzbrojonych we wszystkie media. Od strony Prochowic dostarczany będzie także gaz. Obsługę komunikacyjną strefy przewidziano od ulicy Legnickiej oraz Spacerowej, zaprojektowano również drogi wewnętrzne, ronda i oświetlenie. Niewątpliwym atutem tego terenu inwestycyjnego jest jego lokalizacja.

– Strefa umiejscowiona jest w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej oraz linii kolejowej i bocznicy, a także niedaleko budowanej S3. Wydaje się być to korzystne dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy będą chcieli zainwestować właśnie na tym obszarze – mówi kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Przemysław Linda.

Dodatkowo deklaracje rządu w zakresie przywrócenia żeglowności na rzece Odrze doskonale wpisują się w planowaną w Ścinawie inwestycję. – Komunikacja towarowa na Odrze byłaby doskonałą zachętą dla potencjalnych przedsiębiorców – twierdzi burmistrz Kosztyła.

– Dysponujemy już projektami oraz pozwoleniami na budowę, które przygotowaliśmy w związku z ubieganiem się o środki unijne na przedmiotowe zadanie – mówi dyrektor Departamentu Rozwoju ścinawskiego magistratu Dariusz Stasiak. – Inwestycja wyceniana jest na blisko 8 mln zł, obszar już od dawna w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przewidziany jest właśnie pod działalność gospodarczą, jednak obecnie nie zachęca do lokowania na nim biznesu – dodaje Stasiak.

W celu realizacji powyższych planów gmina złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Kwota dofinansowania, o którą stara się to blisko 5 mln zł, a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi z początkiem 2017 roku.


POWIĄZANE ARTYKUŁY