Są pieniądze, będzie cieplej

141

Prawie 20 budynków mieszkalnych, należących do dwóch lubińskich spółdzielni i wspólnoty mieszkaniowej, uda się docieplić dzięki unijnym dotacjom. To efekt wojewódzkiej polityki antysmogowej i działań naszych spółdzielców oraz zarządców.

Chociaż na pierwszej liście dotowanych przez unię projektów znalazło się tylko pięć wniosków, w tym jeden SM „Polne”, to okazało się, że pieniędzy wystarczy dla wszystkich. Stowarzyszeniu Odbiorców Ciepła „Razem Cieplej”, które apelowało, żeby walcząc ze smogiem, inwestować w termoizolację, udało się przekonać marszałka, żeby środki niewykorzystane w innych konkursach przeznaczyć właśnie na docieplenia budynków. W ten sposób wszystkie 22 projekty z listy otrzymają potrzebne pieniądze.

– Złożyliśmy dwa wnioski o dofinansowanie i szczęśliwie oba zostały rozpatrzone pozytywnie, razem urząd marszałkowski przydzielił nam ponad 5 mln zł. Dzięki dotacji ocieplimy 12 budynków – mówi Ryszard Półtorak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Polne”. – Mieszkańcy na pewno to odczują, bo własny budżet spółdzielni na ten cel to ok. 2 mln, zatem pięciomilionowy zastrzyk gotówki to rzeczywiście duża pomoc. Przede wszystkim, bo taki jest cel tej inwestycji, co najmniej o jedną trzecią zmniejszy się zapotrzebowanie na ciepło – wyjaśnia prezes.

Z pomyślnego obrotu spraw cieszyć się mogą także mieszkańcy Lokatorsko-Własnościowej SM im. dr. J. Wyżykowskiego w Lubinie. Także ich projekt otrzyma dofinansowanie.

– Przyznana dotacja to ponad milion złotych. Termomodernizacja obejmie 6 wielorodzinnych budynków przy ul. Krupińskiego, po trzy w tym i w przyszłym roku. Do października 2018 prace muszą się zakończyć – mówi prezes spółdzielni Tomasz Sobecki.

Na liście dotowanych projektów jest też Wspólnota Mieszkaniowa ul. Budziszyńska 35-37 w Lubinie.

– Bardzo cieszymy się z tej dotacji, dzięki której ocieplimy 11-kondygnacyjny wieżowiec, gdzie w 66 lokalach mieszka ok. 300 mieszkańców. – mówi przedstawciel Centrum Zarządzania Nieruchomościami , Robert Kołodziej, które zarządza budynkeim wspólnoty. Co więcej, CZN udało się także pozyskać pieniądze na termoizolację budynków w Chocianowie i Retkowie.

Do sukcesów lubińskich spółdzielni, wspólnot i zarządców przyczyniło się Stowarzyszenie Odbiorców Ciepła „Razem Cieplej”, które zrzesza spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe z całego województwa. Dzięki wspólnym zabiegom najpierw udało się porozumieć z zarządem województwa i wynegocjować, że podmioty te same mogą startować w konkursach bez pośrednictwa gmin czy miast. Teraz przekonać marszałka, że warto inwestować w docieplenia, zwłaszcza w kontekście walki ze smogiem.

Spółdzielców czeka teraz okres intensywnej pracy. Szykują dokumentację i lada moment ogłoszą przetargi. Czas nagli, wszystkie inwestycje mają być gotowe do października przyszłego roku.

Dzięki termoizolacji budynków mieszkalnych o jedną trzecią zmniejszy się ich zapotrzebowanie na ciepło i, w konsekwencji, emisja gazów cieplarnianych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY