Razem wybieramy co będziemy czytać

23

Co będziemy czytać w tym roku? Każdy z nas może wybrać lekturę Narodowego Czytania 2017. Do wyboru są cztery pozycje, głosować można do 15 lutego.

narodowe czytanie, pixabay

Fot. Pixabay

Tak jak w ubiegłym roku, również i teraz prezydent RP Andrzej Duda zdecydował, że to Polacy wybiorą lekturę Narodowego Czytania. Po konsultacjach z wydziałami filologii polskiej uczelni wyższych, Biblioteką Narodową oraz Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk stworzono listę ważnych dzieł polskiej literatury.

Do wyboru są cztery pozycje: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowski” Juliusza Słowackiego i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Głosować można do 15 lutego. W tym celu należy wybrać jeden z powyższych tytułów, umieścić go w temacie e-maila i wysłać na adres: narodoweczytanie@prezydent.pl.

Która propozycja zdobędzie największe poparcie, okaże się 21 lutego. W tym dniu, Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, prezydent Duda ogłosi tytuł wybranego przez Polaków dzieła.

Przypomnijmy, że lekturą Narodowego Czytania 2016 był „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, a wcześniej „Lalka” Bolesława Prusa, „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, dzieła Aleksandra Fredry i „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Kampania organizowana jest o 2012 roku, pod patronatem pary prezydenckiej. Ma ona popularyzować znajomość polskiej literatury. We wrześniu wspólne czytanie organizowane jest w całym kraju w różnych punktach: szkołach, bibliotekach, parkach czy kawiarniach.


POWIĄZANE ARTYKUŁY