Ptaki pomogą w walce z komarami

2048

Chcą zwiększyć liczbę pożytecznych ptaków w Lubinie, dlatego w miejskich parkach wieszają budki lęgowe. – W pierwszej części tego projektu wieszaliśmy je w parku Wrocławskim, czyli lubińskim zoo. Teraz postanowiliśmy zamontować je w innych parkach. Cały czas stawiamy na gatunki, w których diecie znajdują się komary. Zależy nam na tym, żeby ptaki pomogły nam też w walce z komarami – mówi Agata Bończak, dyrektor Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Lubińskie zoo po raz kolejny wcieliło się w rolę ptasiego dewelopera. Na początku kwietnia umieściło w parku Wrocławskim 20 budek lęgowych dla ptaków. Tym razem przygotowało ich 55, ale zamierza je rozlokować w aż pięciu różnych parkach miejskich: Słowiańskim, Piłsudskiego, Kopernika, Aliantów oraz na skwerze Wyżykowskiego.

– Przeprowadzamy ten projekt celem wzbogacenia awifauny i zwiększenia liczby ptaków na terenie miasta. Ptaki są niezbędnym elementem w środowisku, ponieważ gdyby ich zabrakło, prawdopodobnie gradacja szkodników drzew zniszczyłaby nam w ciągu kilku lat nasze parki na terenie miasta – mówi Sergiusz Owczarek, opiekun ptaków z lubińskiego zoo.

Budki dobierali pracownicy Centrum Edukacji Przyrodniczej i to oni je teraz wieszają. Wybrano pięć rodzajów, między innymi dla nietoperzy (one też zjadają komary) czy muchołówek.

– Cały czas stawiamy na gatunki, w których diecie znajdują się komary – zaznacza Agata Bończak. – Jak wiemy, co roku w Lubinie odbywają się opryski przeciwko komarom w parkach właśnie. Natomiast warto inwestować w rozwiązania jak najbardziej naturalne. Im więcej będzie ptaków, tym mniej będzie komarów i nie trzeba będzie stosować środków chemicznych – zauważa.

– Nastawiamy się na budki typu półotwartego, dla ptaków, które polują na muchy i komary, czyli np. muchołówki. Chcemy wprowadzić te gatunki do parków miejskich, bo w tej chwili ich po prostu tu nie ma. Myślę, że poprzez stworzenie sztucznych miejsc lęgowych, te gatunki już w przyszłym roku zasiedlą kolejne parki na terenie miasta – dodaje Owczarek.

Jeśli projekt się sprawdzi, Centrum Edukacji Przyrodniczej być może rozwiesi budki lęgowe w kolejnych punktach miasta.

Przy okazji umieszczania nowych budek, pracownicy CEP zdemontują stare, rozpadające się i niespełniające swoich funkcji budki lęgowe dla nietoperzy znajdujące się w parkach Słowiańskim oraz Piłsudskiego.

Podczas pierwszej części tego projektu, gdy budki lęgowe wieszane były w parku Wrocławski, powstała też ekspozycja edukacyjna z pokazowymi budkami dla ptaków, nietoperzy i trzmieli. Towarzyszy jej tablica wyjaśniająca, która budka dla jakiego gatunku jest przeznaczona i dlaczego nie warto kupować budek w supermarkecie. Ekspozycję można obejrzeć w lubińskim zoo.


POWIĄZANE ARTYKUŁY