Ptasi deweloper

1392

Wolne mieszkania z zerowym czynszem, bez dodatkowych opłat – takie lokale proponuje lubińskie zoo… dziko żyjącym ptakom. W parku Wrocławskim zawieszono dziś budki lęgowe m.in. dla modraszki, kawki czy nietoperza. – Mamy tutaj już ponad 60 gatunków dziko bytujących ptaków, więc warto je wspierać, zwłaszcza że liczba ptaków w całym kraju ciągle maleje – zauważa Agata Bończak, dyrektor Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Lubińskie zoo wcieliło się w rolę ptasiego dewelopera. Przygotowało 20 budek lęgowych dla ptaków i dziś przy pomocy dźwigu zawiesiło je na drzewach w parku. Jednak budka budce nierówna, różnią się wielkością i kształtem. Zdecydowano się aż na sześć typów dla różnych gatunków.

– Park Wrocławski posiada dość fajny starodrzew, więc naturalnych dziupli jest sporo. Nie mniej jednak nie dla wszystkich gatunków ptaków ich wystarcza – mówi Sergiusz Owczarek, opiekun ptaków z lubińskiego zoo. – Wieszamy nowe budki głównie dla muchołówek, ale również dla nietoperzy. Wiemy, że parę gatunków na terenie parku występuje. W najbliższym czasie będziemy przeprowadzać ekspertyzę, jakie to konkretnie gatunki. Gatunki dziuplaków w zależności od wielkości zajmują różne budki. Dominującym i agresywnym gatunkiem, wypędzającym inne ptaki z dziupli, u nas w parku jest szpak. To on zajmuje większość dziupli – dodaje.

Nowe budki, poza muchołówkami i nietoperzami, posłużą też pełzaczom, szarytkom, modraszkom, kawkom, ale również trzmielom czy jaskółkom.

– Park wrocławski, zwłaszcza jego centralna część, łęgowa, jest szczególnie cenna pod względem przyrodniczym, bioróżnorodności. Jest to fragment wyjątkowy i chcemy tę bioróżnorodność podtrzymywać – mówi Agata Bończak, wyjaśniając dlaczego zoo zdecydowało się na przygotowanie budek lęgowych dla dziko żyjących ptaków. – Z nowo powieszonych budek warto zwrócić uwagę na tę dla jaskółki oknówki. Jest ona zamocowana na frontowej ścianie budynku inwentarskiego, łatwo ją zauważyć. Zachęcam do montowania takich budek. Jest ona skonstruowana w specjalny sposób, by ptaki nie brudziły elewacji. Można ją więc zamontować przy domu, by pomóc ptakom, ale też sobie. Jaskółki czy jeżyki w mieście to naturalni wrogowie komarów, które staramy się tępić przez chemiczne opryski, a wystarczy zrobić miejsce dla ptaków, które same sobie z nimi poradzą – dodaje.

W poprzednich latach lubińskie zoo wieszało pojedyncze budki. W tym roku zdecydowano się na znacznie większa akcję. Towarzyszy jej edukacyjna ekspozycja budek wraz z planszą informacyjną, dzięki której można poznać typy budek lęgowych.

U nas od samego rana praca wre. Zostaliśmy 🐦 ptasimi deweloperami 😎 Na terenie całego parku, wysoko nad głowami…

Opublikowany przez ZOO Lubin – Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie Piątek, 9 kwietnia 2021

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY