Przestawiamy zegarki, być może po raz ostatni

63

Dziś w nocy będziemy spali godzinę dłużej, a to z powodu zmiany czasu z letniego na zimowy. Wskazówki zegarów należy cofnąć z godziny 3 na 2. Do czasu letniego wrócimy w marcu 2018 roku. Kto wie, być może będzie to jedna z ostatnich zmian czasu, ponieważ politycy chcieliby skończyć z przestawianiem zegarków.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016.

Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Z informacji dostępnych na portalu WorldTimeZone.com wynika, że rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła też Rosja, dzięki czemu teraz Rosjanie nie muszą przestawiać już swoich zegarków. Być może wkrótce także Polacy nie będą musieli tego robić. PSL złożył w Sejmie projekt ustawy likwidujący w naszym kraju zmianę czasu już od jesieni przyszłego roku. Politycy chcą, by w Polsce przez cały rok obowiązywał czas letni.

PSL chciałby jednak „zatrzymać” czas w całej Unii Europejskiej. „W środę europosłowie grupy roboczej ds. zniesienia zmiany czasu podjęli decyzję o zainicjowaniu procedury zmierzającej do debaty plenarnej na ten temat w Parlamencie Europejskim oraz rezolucji, która będzie wezwaniem skierowanym do Komisji Europejskiej ws. ujednolicenia czasu w ciągu roku” – czytamy na stronie internetowej PSL-u.


POWIĄZANE ARTYKUŁY