Przebiegali przez tory. O włos nie doszło do tragedii

6423

O sporym szczęściu może mówić 29-letnia mieszkanka Ścinawy, która mimo opuszczonych zapór zdecydowała się przebiec przez przejazd kolejowy. W pewnym momencie kobieta poślizgnęła się na szynach. Na szczęście zdążyła się podnieść tuż przed nadjeżdżającym pociągiem. Całe zajście z poziomu radiowozu obserwowali policjanci. Nieodpowiedzialna piesza oraz jej młodszy kolega poniosą konsekwencje za swoje lekkomyślne zachowanie. 

 

Nowy taryfikator przewiduje m.in. wysoki mandat za wykroczenie, jakim jest wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie. Takie właśnie wykroczenie popełniła 29-letnia mieszkanka Ścinawy i jej 22-letni kolega.

– Oboje stali i czekali na otwarcie zapór na przejeździe kolejowym na ul. Jagiełły w Ścinawie. W tym samym czasie na przejazd przez tory, wśród innych pojazdów, oczekiwali mundurowi znajdujący się w radiowozie. W pewnym momencie niecierpliwość kobiety i mężczyzny wzięła górę  i pomimo tego, że zapory nadal były zamknięte, a do tego nadjeżdżał już pociąg, postanowili przebiec  przez torowisko – relacjonuje aspirant sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Ta decyzja dla 29-latki mogła skończyć się tragicznie, gdyż kobieta poślizgnęła się na szynie i zdążyła się podnieść na kilka sekund przed nadjeżdżającym pociągiem osobowym.

Piesi zostali zatrzymani do kontroli drogowej. Funkcjonariusze za popełnione wykroczenie, nałożyli na oboje mandaty karne w wysokości po 2 tys. zł.

Przy tej okazji policja przypomina, że zabrania się:

1) wchodzenia na jezdnię:

a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;

4) przebiegania przez jezdnię;

5) chodzenia po torowisku;

6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;

7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;

8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

– Pamiętajmy! Lekkomyślne zachowanie w pobliżu przejazdu kolejowego może kosztować nas życie, bez względu na to, czy jesteśmy pieszymi czy poruszamy się pojazdem – apeluje rzeczniczka lubińskiej policji. 


POWIĄZANE ARTYKUŁY