Potrzebna krew. RCKiK apeluje do dawców

38

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce apelują o oddawanie krwi. Lekarze przypominają, że w okresie wakacyjnym jest ona szczególnie potrzebna, bo zdarza się więcej wypadków, a wielu dawców wyjeżdża na urlopy i krwi brakuje. Do apelu przyłączają się również placówki krwiodawstwa z naszego regionu.

Tradycyjnie okres wakacyjny jest tym najtrudniejszym dla większości centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa w naszym kraju. Zwykle bowiem latem wypadków jest więcej, a krwi mniej. Z tego powodu część szpitali zmuszona jest przesuwać planowane operacje.

– Prosimy dawców, żeby pamiętali o nas przed wyjazdem na wakacyjny urlop. Jest to ważne choćby z tego powodu, że po powrocie z krajów południowych nie można oddawać krwi przez 28 dni. Czasem nawet podczas weekendowej wizyty w Budapeszcie czy Wiedniu może nas ukąsić komar, który przenosi wirus Nilu Zachodniego. Dla zdrowego człowieka nie jest to zagrożenie, ale dla osoby chorej może już być. – tłumaczy Joanna Jarmolińska, kierownik RCKiK we Wrocławiu, oddział terenowy w Lubinie.

Jej zdaniem zwiększone zapotrzebowanie na krew w okresie letnim wynika również z faktu, że dochodzi wówczas do większej niż zwykle liczby wypadków. – Poszkodowani w wypadkach potrzebują krew natychmiast i to najczęściej w dużych ilościach. Czasem jest to nawet kilka lub kilkanaście litrów na osobę. U nas na szczęście sytuacja nie wygląda tak dramatycznie, jak w niektórych innych miastach w Polsce. Dla najbardziej potrzebujących krew jest. Chodzi głównie o pacjentów oczekujących na zabiegi, żeby nie musieli długo czekać i mogli mieć je przeprowadzone w wyznaczonych terminach – dodaje szefowa lubińskiego RCKiK.

W lubińskiej placówce średnio w ciągu miesiąca swój najcenniejszy płyn oddaje około 600 osób, co łącznie daje około 270 litrów krwi. Joanna Jarmolińska zachęca wszystkich do odwiedzania placówek RCKiK w Lubinie, Legnicy i Głogowie: – Gorąco zapraszamy też osoby, które jeszcze nigdy nie oddawały krwi. To niezwykle szlachetne pomagać drugiemu człowiekowi. Warto chociaż raz w życiu tego spróbować.

Najbardziej pożądane są grupy ujemne (takie jak 0 RHD- czy ARHD-).

W Lubinie krew można oddawać codziennie (oprócz weekendów) w szpitalu przy ul. Bema 5 w następujących godzinach:

.

Krew może oddać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, ważąca ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku. Dobrze jest też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu minionej doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym lub przyjmuje się leki.

Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem. Trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi stanu zdrowia. Do oddania kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu.

Każdy dawca otrzymuje, jako posiłek regeneracyjny, osiem tabliczek czekolady.


POWIĄZANE ARTYKUŁY