Uczniowie szkół podstawowych z powiatu lubińskiego mieli okazję zapoznać się bliżej z lokalnymi zabytkami, tworząc własne makiety, a także prezentacje multimedialne dotyczące tych ważnych obiektów. Efekty swojej pracy zaprezentowali podczas międzyszkolnej sesji popularnonaukowej „Historyczne zabytki powiatu lubińskiego”, która odbyła się w Bibliotece Multimedialnej „Czytnik” w Lubinie.
Projekt, choć zorganizowany po raz pierwszy, cieszył się niemałym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli.
– Sesję współorganizowaliśmy z Towarzystwem Oświata Lubin. Ufam, że jest to początek owocnej współpracy, w której będziemy mogli realizować różnego rodzaju przedsięwzięcia z korzyścią dla dzieci i młodzieży – informuje Marzena Reutt, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubinie.
– Pamiętajmy, że biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie wypożyczamy książkę, audiobook czy też pobieramy kod Legimi, ale także miejsce spotkań, podczas których uczniowie mogą dzielić się swoimi pasjami i wzajemnie się ubogacać – dodaje.
W projekcie uczestniczyły trzyosobowe grupy uczniów z ośmiu szkół podstawowych z powiatu lubińskiego (trzy z Lubina i pięć z gminy wiejskiej Lubin). Dzięki tej inicjatywie dzieci miały możliwość bliższego poznania historii i architektury swojego regionu.
W trakcie przygotowywania makiety uczniowie nie tylko doskonalili swoje umiejętności manualne, ale również zdobywali wiedzę na temat historii i znaczenia poszczególnych obiektów.
– My wprawdzie daliśmy kilka przykładów, ale obowiązywała pełna dowolność w wyborze zabytków – mówi Agnieszka Perłowska, kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubinie, filii Czytnik.
Zdaniem Bożeny Małek, prezes Towarzystwa Oświata Lubin, inicjatywa jest czymś w rodzaju żywej lekcji historii.
– Jestem przekonana, że dowiemy się z tej sesji wiele ciekawych rzeczy na temat zabytków powiatu lubińskiego – uważa.
Każda z grup miała okazję opowiedzieć o wybranej przez siebie makiecie oraz podzielić się ciekawostkami na temat danego zabytku.
– Przygotowaliśmy makietę kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej w Chróstniku. Zajęło nam to trzy tygodnie. Największą trudnością była budowa samej makiety, ponieważ wieża jest ośmiokątna, co jest ciężkie do wykonania. Jak analizowaliśmy ten zabytek to zauważyliśmy, że jest wiele różnych dobudówek – przyznaje Karolina Pituch ze Szkoły Podstawowej w Krzeczynie Wielkim.
– Wykonaliśmy makietę oraz prezentację kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubinie. Z ciekawostek warto wspomnieć, że kościół ten początkowo był finansowany przez Księcia Śląskiego Piotra Włostowica. Była to bardzo popularna postać w XII wieku – mówi Maksymilian Sygieniewicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubinie.
Projekt cieszył się ogromnym uznaniem i pozytywnym odbiorem ze strony wszystkich zaangażowanych. Uczniowie nie tylko doskonale się bawili przy tworzeniu makiety, ale również zdobyli nowe doświadczenia i wiedzę na temat lokalnej historii. Dzięki takim inicjatywom dzieci mają szansę lepiej poznać swój region i rozwijać wrażliwość na dziedzictwo kulturowe.
Fot. BM