Państwo czuwa! Obowiązują dwa stopnie alarmowe

120

Do 1 sierpnia na terenie całego kraju obowiązywać będą dwa stopnie alarmowe, wprowadzone w związku z organizacją w Polsce Światowych Dni Młodzieży. Przez ten czas cała administracja rządowa i samorządowa oraz służby ratunkowe postawione są w stan podwyższonej gotowości. Także mieszkańcy powinni wykazać się większą czujnością.

Policja 1

Pierwszy stopień alarmowy ALFA ma charakter ogólnego ostrzeżenia i wprowadzany jest w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia sabotażu lub ataku terrorystycznego, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia. Drugi stopień, BRAVO, wprowadzany jest w sytuacji, gdy zagrożenie jest większe i przewidywalne, ale cel potencjalnego ataku nie został jeszcze zidentyfikowany.

Decyzja premier Beaty Szydło oznacza szczególny nadzór nad miejscami, w których przebywa dużo osób (np. imprez masowych, centrów handlowych) oraz obiektami użyteczności publicznej. Nie powinny zatem nas dziwić np. kontrole przy wejściu lub wjeździe na teren takich obiektów, większa liczba umundurowanych funkcjonariuszy na dworcach kolejowych czy drobiazgowe kontrole na lotnisku. Dla przykładu, ze względów bezpieczeństwa z 22 na 23 lipca zostanie zamknięty parking pod wrocławskim Dworcem Głównym PKP.

– Te dwa stopnie oznaczają większe bezpieczeństwo mieszkańców, ponieważ wymagają wzmożonej czujności wszystkich służb. Może się zdarzyć, że w przypadku stwierdzenia zagrożenia z jakiegoś miejsca zostaniemy ewakuowani lub policja przeszuka nasz bagaż – mówi Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy wojewody dolnośląskiego. – Ale nie dajmy się zwariować, nie będziemy przecież kontrolowani na każdym kroku – podkreśla.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało materiały informujące obywateli, na co zwracać uwagę i jak się zachowywać.

ZAMACH-1

W publicznych instytucjach alarm BRAVO oznacza m.in. wzmocnienie ochrony budynków, dokładną kontrolę przychodzących przesyłek pocztowych i kurierskich, zamknięcie i zabezpieczenie sporadycznie używanych pomieszczeń i konieczność kontroli służbowych pojazdów przed wejściem do samochodu i uruchomieniem silnika.

Z punktu widzenia codziennego życia Polaków ustanowienie tych dwóch stopni nie zmienia wiele. Wciąż bowiem daleko do ograniczeń, które pojawiłyby się wraz z rozpoznanym, rzeczywistym już zagrożeniem i stopniem alarmowym DELTA. Wówczas odczulibyśmy m.in. skutki częstych kontroli w miejscach publicznych, ograniczeń komunikacyjnych, zakazu przeprowadzania imprez masowych i zgromadzeń publicznych.

Wprowadzone stopnie alarmowe obowiązują do 1 sierpnia, do północy. Dwa dni dłużej potrwają przywrócone na początku lipca kontrole graniczne na granicach wewnątrzunijnych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY