Optymistycznie dla bibliotek

18

Pojawiło się światełko w tunelu, jeśli chodzi o czytanie książek w Polsce – w styczniu ogłoszono wyniki czytelnictwa za 2014 rok. Są one lepsze niż w ostatnim badaniu z 2012 r.

Mówi się o przełamaniu negatywnego trendu, jaki nastąpił w wyniku gwałtownego załamania się czytelnictwa w latach 2006-2008. Optymizm bibliotekarzy może być tym większy, że 22 stycznia minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oraz minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowską podpisały list intencyjny w sprawie wprowadzenia w latach 2016-2018 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na ten cel ma zostać przeznaczona kwota 30 mln zł rocznie. Jednak jeszcze w 2015 r. biblioteki szkół podstawowych otrzymają 15 mln zł.

Czasopismo „Biblioteka w Szkole” ogłosiło w związku z tym programem „Ogólnopolskie Wybory Książek”. Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objęła minister Joanna Kluzik-Rostkowska.

– Mam bardzo dobre wspomnienia z bibliotek szkolnych – mówi minister. – To była jeszcze ośmioklasowa szkoła podstawowa i ponieważ ja czytałam bardzo dużo, to w pewnym momencie dostąpiłam zaszczytu, że mogłam sobie wśród tych półek buszować sama – dodaje.

Wygląda na to, że minister edukacji będzie mocno wspierać ideę przeciwdziałania analfabetyzmowi (cały wywiad z Joanną Kluzik-Rostkowską można przeczytać w „Bibliotece w Szkole”, nr 2, 2015).

Opracowywany program ma wspierać biblioteki szkolne w zakresie zakupu książek dla dzieci i młodzieży, natomiast doposażenie bibliotek pedagogicznych ma zwiększyć ich ofertę pomocy dla nauczycieli w realizowaniu zadań.

Szczegółowe informacje na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.wyboryksiazek.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY