Odszedł pionier Polskiej Miedzi

70

KGHM. Nie żyje Tadeusz Zastawnik – legendarny budowniczy Polskiej Miedzi i jej wieloletni dyrektor naczelny. Pionier zmarł na osiem tygodni przed swymi 90 urodzinami.

Na wieczną szychtę odszedł 20 stycznia. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na najbliższy czwartek. Tadeusz Zastawnik spocznie w starej części warszawskich Powązek.

Urodził się 16 marca 1922 roku w Trzebini. W czasie wojny pracował w kopalni węgla kamiennego. Po jej zakończeniu uczył się w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych w Katowicach.

W 1948 roku rozpoczął pracę w Zjednoczeniu Przemysłu Metali Nieżelaznych. Jako dyplomant Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Śląskiej, 1 kwietnia 1951 roku został skierowany do pracy w Zakładach Górniczych „Konrad" na stanowisko dyrektora budowy (inwestycyjnego). Jednocześnie powierzono mu obowiązki dyrektora zakładu. Zawodowo z KGHM związany był do 1975 roku.

W 1952 roku uzyskał mandat posła na Sejm. Rok później, jesienią, został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego Centralnego Zarządu Kopalnictwa Rud Nieżelaznych w Katowicach. Następnie, po reorganizacji, pełnił funkcję dyrektora inwestycyjnego Zjednoczenia Górniczo-Hutniczego Metali Nieżelaznych.

1 sierpnia 1962 roku powrócił jednak do Polskiej Miedzi. Tym razem na stanowisko dyrektora KGHM, a następnie dyrektora naczelnego zarządu KGHM. Dwa lata później ukończył studia ekonomiczne w Katowicach. Z kolei w 1968 roku, w Wyższej Szkole Ekonomicznej we Wrocławiu, uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych.

W 1972 roku, za wdrożenie wysokowydajnych systemów eksploatacji złóż rud miedzi – wraz z zespołem, otrzymał Nagrodę Państwową I stopnia. W latach 1975-1979 pełnił odpowiedzialne funkcje: dyrektora generalnego Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Energetyki i Energii Atomowej.

W latach 1986-1990 był dyrektorem Zakładów Badawczych i Projektowych Miedzi „Cuprum" we Wrocławiu. W 2004 roku, nakładem KGHM, ukazała się biografia „Tadeusz Zastawnik – Człowiek Polskiej Miedzi" w opracowaniu Barbary Folty.


POWIĄZANE ARTYKUŁY