O wielkich Polakach

28

Dzieci i młodzież będą poznawać sylwetki Polaków, którzy znacząco wpłynęli na kształtowanie kultury, sztuki, nauki oraz sportu. A wszystko to na warsztatach plastycznych organizowanych przez Pracownię Działań Twórczych Artpunkt. Zajęcia przeznaczone są dla grup zorganizowanych z przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjów i liceów. Właśnie trwają zapisy.

Rok Wielkich Polaków, bo tak zatytułowano ten cykl zajęć, to warsztaty plastyczne skierowane do dzieci i młodzieży.

Można wybrać spośród 10 propozycji. Każde zajęcia inspirowane są inną znaną postacią i zostaną dopasowane do wieku uczestników.

Grupy zorganizowane mogą się zapisać na zajęcia, dzwoniąc pod numer 76 749 69 69 do Ośrodka Kultury Wzgórze Zamkowe. Liczba miejsc jest ograniczona.

Więcej można przeczytać na www.facebook.com/PracowniaDzialanTworczychArtpunkt

 

Do wyboru są zajęcia:

1. Adam Mickiewicz (praca indywidualna, cel: rozwijanie myślenia skojarzeniowego, technika: malarstwo, efekt: książka artystyczna w formacie A3)

Uczestnicy zajęć dowiedzą się, kim był Adam Mickiewicz, a odpowiednio dobrane teksty dostosowane zostaną do wieku uczestników przybyłych na warsztat. Po wspólnym wysłuchaniu utworu, dzieci indywidualnie zobrazują wybrany fragment literacki. Powstałe prace malarskie połączone zostaną w książkę artystyczną, dla której grupa wymyśli tytuł.

2. Wisława Szymborska (praca indywidualna, cel: doskonalenie umiejętności manualnych, technika: kolaż, efekt: obraz)

Wstępem do zajęć będzie przedstawienie uczestnikom krótkiej noty biograficznej polskiej poetki, laureatki nagrody Nobla. Kolejny etap zadania to wybór wiersza, który stanie się inspiracją do realizacji plastycznej. Każdy uczestnik poprzez wycinanie papierowych liter i przyklejanie ich na płaszczyznę karty stworzy niepowtarzalny kolaż, przedstawiający wybrany wyraz z wiersza.

3. Stanisław Lem (praca indywidualna, cel: pobudzanie wyobraźni, technika: mieszana, efekt: obiekt)

Inspiracją do działania będzie wybrana Bajka Robotów autorstwa Stanisława Lema. Świat fantastyki pobudzi wyobraźnię młodych artystów, a odpowiednio dobrane materiały pozwolą stworzyć unikatowe obiekty przedstawiające bohaterów opowiadania. Powstałe prace przydadzą się do tworzenia małych spektakli teatralnych.

4. Fryderyk Chopin (praca indywidualna, cel: doskonalenie zdolności psycho-ruchowych, technika: mieszana, efekt: obiekt/instrument)

Kim był Fryderyk Chopin? Odpowiedzią na to pytanie będzie krótki filmik prezentujący twórczość sławnego kompozytora. W kolejnym etapie działań dzieci stworzą projekty własnych instrumentów, które pozwolą im na eksperymentalne komponowanie melodii.

5. Jan Matejko (praca grupowa, cel: doskonalenie umiejętności manualnych, technika: malarstwo, efekt: obraz wielkoformatowy)

Jednym z najbardziej znanych obrazów tego wielkiego malarza jest Bitwa pod Grunwaldem. Przedstawiający sceny batalistyczne malunek będzie inspiracją do wykonania, przez uczestników, wspólnego dzieła w dużym formacie. Zadanie spowoduje, że mali artyści nauczą się komunikować i dzielić obowiązkami przy realizacji wielkoformatowego dzieła.

6. Nikifor Krynicki (praca indywidualna, cel: pobudzanie wyobraźni, technika: mieszana, efekt: obraz)

Kim był i jak żył Nikifor? Na te pytania odpowiemy podczas malarskiego warsztatu. Uczestnikom zajęć zaprezentowane zostaną fotografie przedstawiające twórczość Nikifora. Po omówieniu wybranych obrazów, dzieci wykonają ich kopie, wykorzystując do tego farby plakatowe.

7. Mikołaj Kopernik (praca grupowa, cel: doskonalenie zdolności psycho-ruchowych, technika: mieszana, efekt: książka artystyczna)

Zadaniem dzieci będzie uważne obejrzenie krótkiego filmu przedstawiającego odkrycie Mikołaja Kopernika. Po wstępie uczestnicy przejdą do manualnej realizacji zaplanowanej pracy. Z przygotowanych materiałów plastycznych każde dziecko wykona jedną kartę obrazującą niebo i układ gwiazd, tak by po złączeniu wszystkich prac powstała książka artystyczna.

8. Maria Skłodowska-Curie (praca indywidualna, cel: pobudzanie myślenia skojarzeniowego, technika: kolaż, efekt: obraz)

Głównym celem warsztatu jest przyswojenie przez uczestników zajęć wiedzy na temat wybitnej postaci, jaką była dwukrotna zdobywczyni nagrody Nobla. W drugiej części działań dzieci poznają technikę graficzną, która pozwoli im na zobrazowanie zdobytych informacji na temat omówionej postaci.

9. Hipolit Cegielski (praca indywidualna, cel: rozwijanie myślenia skojarzeniowego, technika: kolaż, efekt: obraz)

Biografia poznańskiego przemysłowca, który przekształcił zakład remontujący maszyny rolnicze w dobrze rozwijającą się fabrykę będzie wstępem w rozważaniach uczestników zajęć. Po krótkiej pogadance, każde dziecko stworzy pracę przedstawiającą maszynę z przyszłości. Wspólnie zastanowimy się nad przeznaczeniem konstrukcji z powstałych projektów.

10. Adam Małysz (praca grupowa, cel: doskonalenie umiejętności manualnych, technika: malarstwo, efekt: obraz)

Znany skoczek narciarski stanie się inspiracją do wykonania wspólnej pracy plastycznej. Zadaniem uczestników zajęć będzie stworzenie wielkoformatowego obrazu, na którym zobrazują Adama Małysza podczas wykonywania niebotycznych skoków.


POWIĄZANE ARTYKUŁY