Nowy sezon – nowe zasady

174

5 września wystartuje PGNiG Superliga sezonu 2020/2021. Szczypiorniści najwyższej klasy rozgrywkowej, rozpoczną rywalizację w zmienionym systemie – każdy z każdym, mecz i rewanż. Mistrzem Polski zostanie drużyna, która na koniec sezonu zgromadzi największą liczbę punktów. Zmagania piłkarzy ręcznych będzie można oglądać przez cały sezon na antenie TVP Sport. Od września w tej stacji wystartuje także magazyn piłki ręcznej “7. Metr”.

Nowy sezon, nowe zasady

W rozgrywkach wystartuje 14 zespołów, według nowych zasad szczypiorniści zagrają bez fazy play-off w systemie każdy z każdym, mecz i rewanż. Ostatni zespół spadnie do I ligi, a drużyna, która zajmie drugie miejsce od końca, rozegra baraż o utrzymanie w PGNiG Superlidze z drugim zespołem I ligi. Bez zmian pozostaje system punktacji – za każdy wygrany mecz w regulaminowym czasie drużyna zdobędzie 3 pkt, za zwycięstwo po rzutach karnych 2 pkt, za porażkę po rzutach karnych 1 pkt, za porażkę w regulaminowym czasie gry 0 pkt. 

Zmiany będą dotyczyły również organizacji meczów i obecności kibiców na trybunach. Spotkania PGNiG Superligi odbędą się w nowym standardzie epidemiologicznym, który został przygotowany przez zespół doradczy ds. koronawirusa. Protokół przewiduje między innymi ograniczenie dopuszczalnej liczby fanów na trybunach do maksymalnie 50% miejsc siedzących w hali, a każdemu kibicowi przed wejściem na obiekt zostanie zmierzona temperatura ciała. Obowiązkowa będzie również dezynfekcja rąk oraz maseczka do zakrycia nosa i twarzy. Dopuszczalna liczba kibiców na trybunach będzie na bieżąco korygowana zgodnie z wytycznymi organów władzy państwowej oraz zaleceniami zespołu doradczego ds. koronawirusa. Zrezygnowano także z ceremonii rozpoczęcia meczu i obecności dodatkowych osób w bliskiej okolicy boiska.  

To nie koniec nowości, w nowym sezonie, za sprawą zmian wprowadzonych przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce, podczas meczów PGNiG Superligi na boisku będzie musiało znajdować się równocześnie minimum dwóch Polaków w każdym z zespołów. Zostanie również zmieniony system oceny pracy sędziów. Wezmą w nim udział m.in. kluby rywalizujące w rozgrywkach.

Liczba drużyn: 14

Łomża VIVE Kielce

Orlen Wisła Płock

Gwardia Opole

MMTS Kwidzyn

Górnik Zabrze

Azoty-Puławy

Piotrkowianin Piotrków Trybunalski

KS SPR Chrobry Głogów

Energa MKS Kalisz

Sandra Spa Pogoń Szczecin

Torus Wybrzeże Gdańsk

MKS Zagłębie Lubin

SPR Stal Mielec

Grupa Azoty SPR Tarnów

Wzmocnione drużyny

Topowym transferem PGNiG Superligi jest Michał Jurecki, który od lipca gra jako zawodnik Azotów Puławy. Trzykrotny medalista mistrzostw świata i jeden z najbardziej popularnych polskich szczypiornistów po roku występów w Niemczech wrócił do PGNiG Superligi. 

Po 14 latach z Łomży Vive Kielce przeniósł do Torusa Wybrzeża Gdańsk przeniósł się Mateusz Jachlewski. Jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii klubu z Kielc – zdobył z zespołem 10 tytułów mistrza kraju i 11 razy triumfował w rozgrywkach Pucharu Polski. Ponadto w 2016 roku zwyciężył z VIVE w Lidze Mistrzów.

Kalisz wzmocnił były gracz klubów Ligi Mistrzów – Mateusz Kus, którego ściągnął trener Strzębała. Ostatnio występował w Motor Zaporoże, uczestnika Ligi Mistrzów, grał w reprezentacji, wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich 2016. W roli szefa obrony zastąpił kończącego karierę wicemistrza świata z 2007 roku Zbigniewa Kwiatkowskiego.

Jednym z ciekawszych transferów w PGNiG Superlidze jest Faruk Yusuf – 16-letni Nigeryjczyk, który zagra w nadchodzącym sezonie w barwach Łomży Vive Kielce. Yusuf jest najbardziej wyróżniającą się postacią reprezentacji Nigerii. Prawy rozgrywający związał się z Mistrzami Polski pięcioletnim kontraktem z możliwością przedłużenia umowy na dwa lata. Nigeryjczyka chciały pozyskać czołowe kluby z Francji, Portugalii i Macedonii. 

Barwy klubowe zmienił także MVP zeszłego sezonu PGNiG Superligi. Pochodzący z Dąbrowy Białostockiej 23-letni Szymon Sićko wraca do Łomży Vive Kielce. Z kieleckim klubem związany jest od 2017 roku, ale wcześniej był wypożyczony do TV Huttenberg, a ostatnie dwa sezony spędził w Górniku Zabrze. 

Torus Wybrzeże Gdańsk wzmocni brazylijski rozgrywający 22-letni Leonardo Marcelo Comerlatto. Brazylijczyk będzie drugim po Franco Danielu Gavidii piłkarzem z Ameryki Południowej, dotychczas grał w lidze brazylijskiej, ma za sobą sezon spędzony w Portugalii.

Mecz otwarcia i terminarz rozgrywek

Tradycyjnie nowy sezon rozpocznie Mecz Otwarcia. 64. sezon najwyższej klasy rozgrywkowej rozpoczną derby Azotów. Zmierzą się w nim w Tarnowie szczypiorniści Grupy Azoty SPR Tarnów z Azotami-Puławy. Transmisję z tego spotkania przeprowadzi stacja TVP Sport. Mecz będzie można oglądać również na www.tvpsport.pl i w aplikacji mobilnej TVP Sport.  

Terminarz wrześniowy podpowiada, że szybko poczujemy czym są emocje w tym sporcie: 

Seria 1:

5.09.

Grupa Azoty SPR Tarnów – Azoty Puławy – 14:15 (transmisja TVP Sport)

Sandra SPA Pogoń Szczecin – Orlen Wisła Płock – 17:30

Gwardia Opole – Piotrkowianin Piotrków Trybunalski – 18:30

6.09.

Łomża Vive Kielce – Torus Wybrzeże Gdańsk – 14:15 (transmisja TVP Sport)
MKS Zagłębie Lubin – Energa MKS Kalisz – 15:00 

Górnik Zabrze – SPR Stal Mielec – 17:00

MMTS Kwidzyn – Chrobry Głogów – 17:30

Seria 2:

11.09.

Chrobry Głogów – Gwardia Opole – 18:00 (transmisja TVP Sport)

Łomża Vive Kielce – Sandra SPA Pogoń Szczecin – 19:00

12.09.

Torus Wybrzeże Gdańsk – Energa MKS Kalisz – 15:00

Orlen Wisła Płock – Górnik Zabrze – 17:30

Azoty Puławy – MMTS Kwidzyn – 20:15 (transmisja TVP Sport)

13.09.

SPR Stal Mielec – Grupa Azoty SPR Tarnów – 15:00

Piotrkowianin Piotrków Trybunalski – MKS Zagłębie Lubin – 17:30

Seria 3:

18.09.

MKS Zagłębie Lubin – Chrobry Głogów – 16:30

Energa MKS Kalisz – Piotrkowianin Piotrków Trybunalski – 20:00

19.09.

Górnik Zabrze – Łomża Vive Kielce – 13:15 (transmisja TVP Sport)

MMTS Kwidzyn – SPR Stal Mielec – 17:30

Sandra SPA Pogoń Szczecin – Torus Wybrzeże Gdańsk – 20:00

20.09.

Gwardia Opole – Azoty Puławy – 12:45 (transmisja TVP Sport)

Grupa Azoty SPR Tarnów – Orlen Wisła Płock – 17:30

Transmisja szczypiorniaka i magazyn “7. Metr” w TVP Sport

Drugi sezon z rzędu, minimum dwa mecze w każdej serii PGNiG Superligi będą pokazywane na antenie TVP Sport.  Spotkania będą transmitowane w standardzie HD z wykorzystaniem min. pięciu kamer, będzie towarzyszyła im również nowoczesna oprawa graficzna i bogate statystyki. Mecze PGNiG Superligi śledzić będzie można również na TVPSPORT.PL oraz w aplikacji TVP Sport. 

Nowością będzie powracający po 12 latach magazyn „7. Metr”, który będzie emitowany w każdy czwartek na antenie TVP Sport. Pierwsze wydanie już 3 września o godzinie 16:30. W magazynie będzie można zobaczyć między innymi skróty meczów, najlepsze akcje i najbardziej obiecujących zawodników, a także włączyć się w dyskusję o stanie polskiej piłki ręcznej ze stałymi ekspertami: Iwoną Niedźwiedź, Robertem Lisem i Michałem Matysikiem. Do udziału w każdym odcinku zostaną zaproszeni także goście specjalni.  


POWIĄZANE ARTYKUŁY