Niepełnosprawni bez legitymacji?

121

Zmieniła się procedura wydawania legitymacji osobom niepełnosprawnym. Powiatowe Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności nie mogą ich już wydawać, a Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która ma się tym zajmować… nie jest jeszcze do tego przygotowana.

Fot. Pixabay

Na początku października Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej powierzyło produkcję blankietów legitymacji Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Dotychczas zadanie to realizowane było przez Powiatowe Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Dzięki tej zmianie osoby z niepełnosprawnością otrzymają bardziej trwały, odpowiednio zabezpieczony dokument w formie spersonalizowanej karty.

Docelowo zmiana ta nie będzie miała negatywnego wpływu na płynność wydawania legitymacji, jednak obecnie prowadzone są jeszcze czynności niezbędne do realizacji tego zadania przez PWPW. Powiatowe Zespoły legitymacji wydawać już nie mogą, a PWPW jeszcze do tego nie jest przygotowane.

– Faktycznie jest pewien zastój w procesie wydawania legitymacji według nowych wzorów, w tym osobom, które uzyskały takie orzeczenie po 1 września tego roku, ale wynika on z wprowadzanych zmian dotyczących ich produkcji – mówi Monika Zawadzka, przewodnicząca Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności Starostwa Powiatowego w Lubinie. – Dopóki Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych nie przeprowadzi wszelkich niezbędnych czynności, legitymacje te nie będą wydawane. Nie mniej jednak osoby niepełnosprawne mogą w tym czasie korzystać ze wszystkich należnych im uprawnień na podstawie posiadanego orzeczenia lub ważnej legitymacji wydanej przed 1 września 2017 r. Jak zapewnia nas Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, legitymacje będą przygotowywane w możliwie najszybszym terminie, a do tego czasu honorowane będą również same orzeczenia – tłumaczy Monika Zawadzka.

Osoby niepełnosprawne korzystają między innymi z ulg przysługujących im na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego (PKP, PKS). Jak tłumaczy Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, w przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności, posiadanie legitymacja nie jest konieczne. Z tego rodzaju ulg można korzystać na podstawie ważnego orzeczenia.

– Z naszej strony wszystkie procedury realizowane są terminowo, a wprowadzane zmiany nie są zależne od nas. Do czasu jednak kiedy PWPW zacznie realizować powierzone jej zadanie, musimy uzbroić się w cierpliwość, a osoby niepełnosprawne informować o tym, że brak legitymacji w żaden sposób nie przeszkadza im w korzystaniu z ulg i uprawnień – dodaje Zawadzka.


POWIĄZANE ARTYKUŁY