Nawożenie dolistne borem, czyli zapobieganie niedoborom boru

40

Pobranie boru przez rośliny uprawne jest bardzo zróżnicowane w zależności od ich gatunku. W przypadku roślin z rodziny kapustnych, w tym rzepaku ozimego oraz buraków cukrowych nawożenie dolistne tym mikroelementem jest koniecznością.

Zasobność gleb w bor

Liczne dane naukowe wskazują, że udział gleb o niskiej zasobności w bor jest bardzo wysokie i prawdopodobnie przekracza 70% areału. Rosnący deficyt boru w glebie spowodowany jest jego wymywaniem oraz pobieraniem z plonem roślin uprawnych. Zapotrzebowanie rzepaku ozimego na bor może wynosić nawet do 300 g/ha, a buraków cukrowych do 500 g/ha. 

Od czego zależy pobranie boru przez rośliny?

Dostępność boru dla roślin uprawnych w dużej mierze zależy od odczynu gleby i największa jego przyswajalność jest przy pH 5,5, do 6,5. Przy niższym pH zwiększa się rozpuszczalność związków boru w glebie, ale jednocześnie jest on bardziej podatny na wymywanie, co z kolei większa jego straty i ogranicza jego dostępność dla roślin uprawnych.

Dodatkowo w glebach bardzo kwaśnych związki boru tworzą dostępne dla roślin związki, jest to kolejny powód zmniejszenia przyswajalności boru z roztworu glebowego.

Wraz ze wzrostem odczynu gleby powyżej 6,5 oraz w glebach świeżo wapnowanych zmniejsza się dostępność boru, co może prowadzić do jego niedoborów w trakcie sezonu wegetacyjnego. Niedobór boru jest szczególnie widoczny na roślinach uprawnych od dużych potrzebach pokarmowych w stosunku do tego pierwiastka np. buraki cukrowe i rzepak ozimy.

Na tempo pobierania boru przez rośliny uprawne ma również wpływ wilgotność gleby. Występujący okresowo lub trwale deficyt wody znacznie ogranicza pobranie boru z gleby.

Jakie rośliny potrzebują najwięcej boru?

Pobranie boru jest zróżnicowane w zależności od gatunku rośliny uprawnej. Zdecydowanie najmniej tego mikroelementu pobierają zboża, natomiast największe burak cukrowy. Do roślin o relatywnie dużych wymaganiach pokarmowych można zaliczyć rzepak ozimy, warzywa z rodziny kapustowatych, rośliny strączkowe z wyjątkiem fasoli oraz słonecznik, a mniejsze zapotrzebowanie od nich wykazują ziemniaki, kukurydza.

Nawożenie mineralne nawozami z borem

Jednym ze sposobów dostarczenia boru oraz zwiększenia zasobności gleby w ten mikroelement jest wykorzystanie nawozów wieloskładnikowych zawierających w swoim składzie bor. Nawożenie zwiększające zasobność gleby w bor powinno być ustalone na podstawie badania zasobności gleby w ten składnik. Dlatego, że przenawożenie borem jest niekorzystne dla większości roślin uprawnych.

Nawożenie dolistne cennym źródłem boru

Pobranie boru z gleby przez rośliny uprawne jest ograniczane przez wiele czynników. Począwszy od stopnia jej uwilgotnienia, a kończąc na zmniejszaniu jego dostępności na skutek wymywania. Dlatego, też bardzo ważne jest dostarczeniu boru roślinom uprawnym w formie nawozów dolistnych.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za nawożeniem dolistnym jest bark mobilności boru w roślinie. Oznacza to, że nie przemieszcza się on ze starszych części roślin do młodszych. 

Aplikacja nalistna boru zwłaszcza w dawkach dzielonych pozwala na dostarczenie boru do wszystkich części roślin. Także do tych najintensywniej przyrastających, w których zapotrzebowanie na ten mikroelement jest bardzo duże.

Kiedy nawozić borem rzepak ozimy?

Z racji tego, że bor jest zaliczany do mikroelementów niemobilnych zalecane jest podzielenie pełnej dawki na kilka części.

Jesienią aplikacja boru zalecana jest w fazie 4-6 liści właściwych rzepaku, termin ten zbiega się z ochroną insektycydową i fungicydową oraz regulacją pokroju. Dlatego, też najlepiej stosować nawozy takie jak OSD BOR, który jest kompatybilny z większością środków ochrony roślin i pozwala na przygotowanie wielokomponentowej mieszaniny opryskowej.

W przypadku przedłużającej się wegetacji jesiennej oraz, gdy rzepak przekroczy fazę 8. liści może okazać się zasadna druga aplikacji.

W pierwszej i drugiej dawce zalecane jest dostarczenie uprawie do 350 gramów boru na hektar.

Wiosną również należy przeprowadzić nawożenie borem. Pierwszy termin stosowania OSD BOR jest w czasie wznowienia wegetacji, a drugi w fazie zielonego pąka.

Jak stosować OSD BOR w uprawach?

OSD BOR jest nawozem dolistnym zawierającym w 1 kg produktu 160 g boru oraz siarkę w ilości 53 g SO3. OSD BOR może być stosowany w szerokim zakresie upraw w celu zapobiegania wystąpieniu niedoborów boru w trakcie sezonu wegetacyjnego.

 

OSD BOR jest jednym z nawozów dolistnych oferowanych przez firmę Osadkowski. Sprawdź pozostałe nawozy dolistne z linii OSD i ALFA, które są ważnym uzupełnienie nawożenia mineralnego.


POWIĄZANE ARTYKUŁY