Nauka z Mądraszkami

9

Przez dwa tygodnie 86 uczniów klas drugich Zespołu Szkół Integracyjnych w Lubinie realizowało ogólnopolski projekt „Smok Mądragon daje radę – jak bezpiecznym być na co dzień”. Organizatorami projektu byli: Kredyt Bank, Stowarzyszenie Laboratorium Troski oraz Polski Czerwony Krzyż. Szkolny koordynator projektu nawiązał współpracę ze stowarzyszeniem oraz zorganizował wszystkie spotkania z gośćmi, którzy uatrakcyjnili realizację programu.

Program został przygotowany w konwencji bajkowo-fantastycznej. Była to zabawna historia przygód kosmicznych bohaterów – Mądraszków, którzy przybyli na Ziemię z ekspedycją badawczą z tajemniczej planety Mądragonii – Planety Bezpieczeństwa i Rozwagi. Dzięki temu, że Mądraszki dopiero odkrywały pewne zaskakujące dla nich reguły życia na Ziemi, dzieci mogły razem z nimi uczyć się i poznawać podstawowe zasady bezpieczeństwa.

W trakcie trwania projektu dzieci uzyskały wiedzę na temat bezpiecznego stylu życia, nauczyły się właściwej oceny różnorakich sytuacji zagrażających ich bezpieczeństwu i zdrowiu oraz odpowiedniego reagowania na rozpoznane zagrożenie poprzez kształtowanie nawyków związanych z bezpiecznym i odpowiedzialnym zachowaniem. Miały okazję dokonywać pewnych wyborów i jednocześnie uświadamiać sobie ich konsekwencje.

Nauczyciele prowadzili zajęcia nie językiem pełnym regułek, lecz działając na wyobraźnię dziecka, z pomocą ich ulubionych ekspertów: Mądraszków – mieszkańców planety Mądragonii, krainy bezpieczeństwa i rozwagi.

W trakcie realizacji projektu:
• Uczniowie spotkali się z pielęgniarką, która sprawdziła wzrok dzieci i umiejętność rozróżniania kolorów,
• Nauczyciele przeprowadzili badanie lateralizacji oraz badanie słuchu, których zaburzenia mogą utrudniać funkcjonowanie dziecka w ruchu drogowym,
• Uczniowie spotkali się z policjantem z Wydziału Ruchu Drogowego, który zapoznał ich z zasadami bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz konsekwencjami nierozważnych zachowań na drodze,
• Dzieci spotkały się ze strażakami, którzy zapoznali ich z zasadami postępowania w czasie pożaru, powodzi, załamania się lodu czy napotkaniu niewypału,
• Asertywnych zachowań, dotyczących zagrożeń ze strony osób trzecich uczyła policjantka z Wydziału Prewencji.
• Dzieci uczyły się również udzielać pierwszej pomocy, a szkolenie przeprowadziła nauczycielka edukacji dla bezpieczeństwa.

Na zakończenie projektu uczniowie otrzymali znaczki odblaskowe oraz płyty z ulubionymi piosenkami, których uczyły się wraz z Mądraszkami. Potwierdzeniem realizacji projektu były certyfikaty, zdobywane przez uczniów na zakończenie każdego z etapów projektu oraz certyfikat podsumowujący udział w realizowanym projekcie.

Bezpieczeństwo dzieci to wspólna troska wszystkich dorosłych, dlatego mamy nadzieję, że dzieci poprzez zabawę poznały zasady rządzące otaczającym nas światem, a zrozumienie ich będzie się przyczyniało do zwiększenia ich bezpieczeństwa w codziennym życiu oraz utrwali u dzieci wzory prawidłowych zachowań i właściwych reakcji w obliczu zagrożeń.


POWIĄZANE ARTYKUŁY