„Na ratunek gospodarce” – naukowa konferencja w Lubinie

817

Przez trzy dni w Lubinie gościć będą najwybitniejsi polscy historycy, których domeną jest gospodarka. Biorą udział w konferencji poświęconej procesom gospodarczym w Polsce i Europie na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci.

Konferencja pod hasłem „Na ratunek gospodarce: odbudowa, stabilizacja i kreowanie ścieżek rozwoju gospodarki w okresie XIX–XX wieku” zorganizowana została przez Polskie Towarzystwo Historii Gospodarczej i Muzeum Historyczne w Lubinie. Biorą w niej udział eksperci z całego kraju, w tym z uniwersytetów: Warszawskiego, Jagiellońskiego, Łódzkiego i Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej czy też Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Przygotowane przez nich 32 referaty dotyczą wydarzeń i zjawisk, które wywarły znaczący wpływ na gospodarkę Polski, krajów europejskich, a także gospodarki w ujęciu globalnym. Zdaniem organizatorów taka wiedza ma wymiar nie tylko historyczny, ale może też być przydatna w rozwiązywaniu obecnych i przyszłych problemów.

– W gospodarce mamy cykle koniunkturalne: raz się dzieje lepiej, raz gorzej. Nasza gospodarka też fluktuuje i jesteśmy świadkami inflacji, grożącej nam recesji. Po tych obradach powstaną publikacje, które będą mogły być wykorzystane w przyszłości – zapowiada dr hab. Tadeusz Janicki, prezes Polskiego Towarzystwa Historii Gospodarczej. – Niestety, politycy kierują się innymi motywami, a nie analizą twardych, naukowych faktów. Ulegają pewnym modom i decyzjom swoich liderów, przez to powtarzamy te same błędy. Historia jest nauczycielką życia, ale tej nauczycielki politycy za bardzo nie słuchają – uśmiecha się naukowiec.

Tadeusz Janicki

Lubin jako miejsce spotkania ekspertów od historii gospodarczej nie jest przypadkowym wyborem.

– Muzeum Historyczne w Lubinie kojarzy się z parkiem Leśnym, wystawami, ale tak naprawdę naszą statutową działalnością jest utrwalenie pamięci o przeszłości Lubina. Rozpoczynamy duży projekt o miedzi, Zagłębiu Miedziowym i KGHM. Mam nadzieję, że współpraca z Polskim Towarzystwem Historii Gospodarczej w ciągu trzech, czterech lat zaowocuje wydaniem dużej monografii na ten temat – mówi dyrektor muzeum Marek Zawadka.

Konferencja potrwa do soboty włącznie. Jej program dostępny jest tutaj. Osoby zainteresowane tą tematyką mogą przyjść na wybrane prelekcje.

Fot. BM, Muzeum Historyczne w Lubinie


POWIĄZANE ARTYKUŁY